domatesli pirinç pilavı

domatesli pirinç pilavı
Malzemeler :
2 Su Bardağı Pilavlık Pirinç
3 Su Bardağı Kaynar Su
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
1 Adet Domates
1 Tatlı Kaşığı Tepeleme Tuz

Ön Hazırlık : Pirinç ılık su ile birkaç kez suyunu değiştire değiştire, berrak suyu çıkıncaya kadar yıkanacak ve süzülecek. Domates soyulacak, çekirdekleri çıkartılacak ve çok ince yemeklik doğranacak. Doğranmış domates ocakta tava içerisinde 2 dakika sotelenecek.

Maharetini Göster :
Tencere’ye zeytinyağı ve tereyağı konulacak, ısıtılacak. Üzerine pirinç ilave edilecek ve taneleri şeffaf bir görünüm alıncaya kadar kavrulacak. Ardından domates, kaynar su ve tuz ilave edilecek, pilavın tuzu karar hale getirilecek. Tencere yüksek ısıda 1 dakika süre ile kaynatılacak ve tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. Tam 14 dakika süre bitiminde ocak söndürülecek. Tencerenin kapağı açılmadan, pilav 15 dakika süre ile dinlendirilecek. Süre bitiminde pilav alt üst edilerek karıştırılacak. Sonrası malum.

Not:
Pilav’da 1 (200 ml.) su bardağı pirinç ölçüsüne, 30 gram yağ kullanırsanız daha iyi sonuç alırsınız. Tadlandırıcı olarak 1/2 tablet Et Bulyon, pilav’a su verirken ilave edilebilir.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop