arabaşı nasıl yapılır


Malzemeler:
1 Kase Haşlanmış Tavuk Eti
2 Yemek Kaşığı Kavrulmuş Un
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
1 Yemek Kaşığı Domates Salçası
6 Su Bardağı Tavuk Suyu
1 Tatlı Kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Pul Biber
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Adet Limon

Hamur Malzemesi:
2 Su Bardağı Un
10 Su Bardağı Su
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Arabaşı nasıl yapılır sorusunun yanıtı, bu tarifte açık seçik anlatılmıştır. Çocukluğum; soğuk kış günlerinde çoğu zaman, tahta kaşıkla (bi gece yarısı) arabaşı içerek geçmiştir. Bu nedenle anlatacaklarımı izleyin. Arabaşı çorba ve hamurdan bir ikilidir. Arabaşı çorbası kümes hayvanları ve kanatlı av hayvanların haşlanmış eti ve suyu ile yapılır. Çorbayı bağlamak için kavrulmuş un, tatlandırmak için acı baharatlar ve limon suyu (köylerde limon tuzu) kullanılır. Arabaşı çorbası’nın yapımı çok kolay, herkes yapabilir. Zor olanı ise, arabaşı hamurunun yapımıdır. Arabaşı hamuru 1 ölçü un ve 5 ölçü su ile yapılır. Bazıları 1 ölçü un için, 6 ölçü su kullanır. Bence gereksiz ölçüdür, zamanı uzatmaktan başkaca yararı yoktur. Arabaşı hamuru yaparken bütün mesele, içindeki suyu buharlaştırmak ve hamuru (tam kıvamında) kesilebilir hale getirmektir. Arabaşı hamurunun miktarı ne olursa olsun, hamur 20 dakikada kıvamında pişer ve tepsiye dökülür. Hamur tepsiye döküldükten sonra, soğuması için;en az 5-6 saat bekletilmelidir ki, kesimi kolay olsun.

Ön Hazırlık:
Tepeli olarak doldurulmuş iki yemek kaşığı dolusu un, en düşük ısıda kavrulacak. Haşlanmış tavuk eti (tavuk but veya göğsü farketmez) küçük parçalara bölünücek.

Bilgi Notu:
Hamuru pişirirken ne yaparsanız yapın, tencerenin tabanı yanar. İşte ustalık burada devreye girer, yanık un kokusunu hamura sindirmemek için; tencere tabanını derinden karıştırmamalı ve ocak harlı ateşle yanmamalıdır.

Arabaşı Hamuru’nun Yapılması:
Bir kap içerisine 2 su bardağı un, 4 su bardağı soğuk su konulacak ve çırpma teli ile boza kıvamına gelinceye kadar karıştırılacak. Tencere’ye 6 su bardağı su, 1 tatlı kaşığı tuz konulacak ve normal ısıda kaynatılacak. Ardından, çırpılmış unlu karışım kaynayan su içerisine süzgeç yardımıyle ilave edilecek. Tencere kaynayıncaya kadar karışım dipten çırpma teliyle karıştırılacak. Tenceredeki karışım göz göz olup kaynamaya başladıktan sonra, saat’a bakılacak ve not edilecek. Tam 20 dakika süre ile bulamaç halindeki karışım yavaş yavaş karıştırılarak, kaynatılacak. Süre bitimine yakın bulamaç içindeki kabarcıklar azalıp küçülmeye başladığında, arabaşı hamuru kıvama gelmiş demektir. Tencere ocaktan alınacak, ıslatılmış “çap ölçüsü 30 ila 40 cm. arasındaki” herhangi bir tepsi veya sini içerisine dökülecek ve soğumaya bırakılacak.

Arabaşı Çorbasının Yapılması:
Kase içerisine kavrulmuş un, 2 su bardağı tavuk suyu konulacak ve boza kıvamında karıştırılacak. Tencere’ye tereyağı konulacak ve eritilecek. Üzerine salça ilave edilecek ve düşük ısıda kavrulacak. Ardından; 4 su baradağı tavuk suyu, kavrulmuş un ilave edilecek ve karıştırılacak. Üzerine bir kase didilmiş tavuk eti, karabiber, pul biber, tuz ilave edilecek ve karıştırılacak. Çorbanın tuzu karar hale getirilecek ve ısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, kapak aralıklı kapatılacak ve ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak ve not edilecek. 5 dakika süre sonunda, arabaşı çorbanız servise hazır. Şimdi, çorbanın limon suyunu ilave edebilirsiniz.

Maharetini Göster:
Tepsideki arabaşı hamuru baklava dilimi kesilecek ve tepsinin ortasındaki hamur dilimleri (bir tas arabaşı çorbası konulabilecek şekilde) alınacak ve tepsinin kenarlarına bırakılacak. Ardından tepsinin orta yerine bir tas arabaşı çorbası konulacak. Arabaşı sevenleri (ellerinde kaşıklarıyle) tepsinin çevresine dizilecek. Ardından kaşıkları içerisine bir dilim hamur alacak ve çorbaya daldırılacak. Bu işlem şişinceye kadar, getir götür şeklinde devam edecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop