uskumru tava

uskumru_tava_1

Malzemeler:
4 Adet Norveç Uskumru Balığı
1 Su Bardağı Ayçiçek yağı
1 Su Bardağı un
tuz

Ön Söz:
Norveç uskumrusu, şoklama ile dondurulan ve oldukça yağlı ve lezzetli bir balıktır. Bu donmuş balığı alırken, mutlaka çözülmemiş olmasına dikkat etmemiz gerekir. Bu balığın tavası ve ızgarası yapılır. Bu tarif, uskumru balıklarının tava yapılması ile ilgilidir. Balıkları temizlerken karın yüzeyinde bulunan siyah bölgeler ve kimi yerlerdeki pıhtılaşmış kan kalıntıları mutlaka giderilmelidir. Bu kalıntıların varlığı, balık piştikten sonra hissedilir. Çünkü balık eti acı olur, bu da istenen bir şey değildir.

Ön hazırlık:
Balıklar temizlenecek, parçalanacak, yıkanacak ve süzülecek. Süzülen parçalar kağıt havlu ile kurulanacak. Üzeri hafif tuzlanacak ve una bulanacak. Parça üzerde bulunan fazla un, silkenerek giderilecek.

Uskumru nasıl temizlenir?
Tava yapacağımız için, balığın baş kısmını çıkarmamız gerekir. Bıçakla solungaçların altından ve enseden başlamak üzere gövdeye doğru ‘V’ şeklinde başı kesilir ve çıkartılır. Karın bölgesi, iç organlarını çıkarmak için yarılır ve iç organları alınır. Kuyruk kesilir ve atılır.
Balık baş kısmı sola ve sırt kısmı bize doğru yatay olarak yatırılır. Bıçak yardımıyle balığın kuyruk kısmından başlayıp, kılçık paralelinde başa doğru balık ikiye ayrılır. Ve son olarak balık, orta yerinden ikiye bölünür. Sonuç olarak bir uskumru dört parçaya bölünmüş olur.

Uskumru parçası unlanıyor

uskumru_tava_2

Parçalar görücüde

uskumru_tava_3

Tava’da kızarıyor

uskumru_tava_4

Maharetini Göster:
Tava içerisine ayçiçek yağı konulacak ve ısıtılacak. Ocak ısısı normal olacak. Tava içerisindeki yağ kızgın duruma geldiğinde, uskumru parçaları tava içerisine dizilecek. Her iki yüzeyi kızgın yağ içerisinde yakılmadan kızartılacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.