toprak güveç nasıl kullanılır

Guvec1

Güveç, özel killi topraktan imal edilen yemek pişirme kabıdır. Mutfaklarımızda çok sık kullanıldığı söylenemez ama, çoğu evlerin mutfak rafında kullanılmasını bekleyen bir toprak güveç’in varlığı gerçektir. Toprak güveç içerisinde beyaz ve kırmızı et yemekleri, sebze yemekleri, bakliyat yemekleri, deniz ürünleri, pilavlar, çorbalar ve hatta kekler pişirilebilir. Toprak güveç içerisinde yapılan yemekler fazlasıyle lezizdir, işin sırrı ise güveç içerisindeki yemekler düşük ısı kullanılarak pişirilir. O nedenle, güveç kullanmak için bol zamana ihtiyaç duyulduğundan, mutfaklarımızda yaygın kullanılmaz.
Piyasada satışa sunulan toprak güveçler sırlı ve sırsız olarak iki tip’dir. Güveçlerde sırlama işlemi, su sızdırmazlığı için yapılır. Yani, güveç kabının iç yüzeyi su ile temas ettiğinde erimeyen bazı maddeler ile kaplanır. Bu maddeler arasında az da olsa kurşun da bulunmaktadır. Güveç alırken iç kaplamasının kurşunsuz olmasına dikkat etmeliyiz. Kendim iç yüzeyi şeffaf ve parlak görünümde olan hiç güveç kullanmadım.

Guvec2

Toprak Güveç Nasıl Kullanılır?
Toprak güveçler ocak üzerinde ve fırın içerisinde güvenle kullanılabilir, tabi ki çatlak olmadığı sürece. Yeni aldığımız güveçin çatlak olmamasına dikkat etmeliyiz. Yeni alınan bir güveç kulanılmadan önce kuru bez veya sünger ile silinir. İçerisine güveçin büyüklüğüne göre 100 ila 200 gr. kadar yağ konur, hafif ısıtılmış fırın içerisine sürülür. Katı yağ kulanırsanız yağın erime süresi kadar beklenir, sıvı yağ kullanmışsanız güveç’in ısınma süresi kadar beklenir. Güveç fırından alınır ve bir tencere altlığı üzerine konur. Fırça veya bez yardımı ile erimiş yağ, güveç iç yüzeyine sürülerek emdirilir. Bir kaç saat bekledikten sonra güveç, sıcak su ile yıkanır ve ters çevrilerek kuruması sağlanır. Bu işlem hiç kullanılmamış güveçler için bir kez uygulanır.
Güveçler ocak üzerinde kendi kapakları veya uygun bir tencere kapağı ile düşük ısı da kullanılır. Fırın içerisinde ise, alüminyum folyo kullanarak güveç ağızını kapatarak kullanmak daha uygundur. Ocak üzerinden veya fırın içerisinden çıkartılan ısınmış güveç, soğuk zemin üzerine konmamalıdır. Güveç kabını çatlatmamak için mutlaka tencere altlığı kullanılmalıdır. Bir de, güveç içerisinde arta kalan yemeği bırakmayınız ve toprak güveçi yemek koruma kabı olarak kullanmayınız.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


20 comments on “toprak güveç nasıl kullanılır
 1. fatma diyor ki:

  bende güvecimde kemikli et pişirdim yıkadım ama fayda etmedi et nasıl kokar aynen öyle kokuyor ve evde duramıyoruz kokusundan napabilirimm….

 2. serap diyor ki:

  Hahhaha ilahi turk milleti koptum valla okurken

 3. link zinciri diyor ki:

  Yakında güveç işi başlar, tez elden bir güveç tedarik etmek lazım.

 4. cemal diyor ki:

  güvecinizin kapagi yoksa bosluklari hamurla kapatabilirsiniz iyi bir görev yapar kamur eger hamur yoksa alufolie ile kapatabilirsiniz…

 5. Aslan diyor ki:

  Sn editör bende aldım bitane Güveç in nasıl uygulanması gerektiğini öğrenmek için sizin yazınızı okudum, okudum bide Altta ki yorumlarınız okudum muhteşem yorumlar karnım çenem ağırdı yorumlarınıza……………..

 6. güveç babası dedi ki, diyor ki:

  ucu açık son bulmayan
  suallerle başım dertte
  niliy’in kapağı olmayan
  güveci ile başım sepette

  çömlekçilerin ağa babası olarak ne diyeyim sana niliy, iyisi mi güvecini kapaklı olanları ile değiştirmeni tavsiye ederim .

  bilirim bu cevabım seni kesmez, güvecinin boynuna tasma tak demiyeceğim. güvecini kullanırken alüminyum folyo bağla ve üzerinede bir çizik at ki patlamasın derim.

 7. niliy diyor ki:

  bir sorum olacak, lütfen ciddiye almanızı istirham ediyorum lütfen. geçmiş yıllarda göremeden tedarik edip mütemadiyen kullandığım sırsız güvecimin kapağı yok. heyhat alırkende aklıma gelmedi sormayıda akıl edemedim. maalesef o gündür bu gündür kapak yerine servis tabağımı kulanıyorum ne çareki her seferinde yemek pişesiye kadar kapak aralığından sızıntı yapıyor. bu nedenle ocak üzeri sanki su havzası. bu problemimi nasıl çözebilirim lütfen tavsiyenizi bekliyorum.

 8. editör diyor ki:

  Remziye,
  hayır..

 9. Remziye diyor ki:

  Sapanca dan geçerken sırlanmış bir güveç aldım fırında yağlama ma gerek var mı acaba…

 10. sezer diyor ki:

  nası tav oldummmmmmmmmmmmmmmmmm

 11. emine diyor ki:

  bende bir güveç hastası olarak bayılarak kullanıyorum yorumlarda süper editörde:) güveç kullanıcısı olarak koku olayını bende yaşadım dolayısıyla tülaya cevabım olacak ekmek fırıncıları ile görüşsün onlar derdine derman olur ben öyle yaptım fırına attılar bir süre yandı koku falan kalmadı rahatça kullanıyorum şimdi özellikle de fırınlara götürüyorum pişirmeye dahada güzel oluyo :)

 12. kemal diyor ki:

  bende bır guvec almak ıstıyorum bu sırlı guvec sırsız guvecte ne olii anlamadım bu bazısı zehırlıyomus dıye duydum. benı aydınlatırsanız ele sevınırımkı

 13. fatma diyor ki:

  ya benimde güvecim ortadan ayrıldı uhulasam tekrar kullanabilirmiyim:Pben böyle bişey görmedim ya gülmekten karnım ağrıdı süper yorumlar yapıyosunuz:)))))))

 14. editör diyor ki:

  Evet inanırım n’olmuş? Sanki ben nesli tükenmekte olan güveç otoritesiyim. Yakında güveç ile ilgili rüya yorumlatmak isteyenler çıkarsa hiç şaşmam..

  Ne günlere kaldım vesselam.. cık cık cık..

 15. şebnem diyor ki:

  çatlamış güveçin uğursuzluğuna inanırmısınız? lütfen düşünceniz benim için önemli, tşk.

 16. editör diyor ki:

  Kız kör oliyim bütün eski defterleri karıştırdım, sorununa merhem olacak bir bilgiye rastlamadım. Üstüne üstlük bilgisayar kayıtlarıma girdim, sersem kutu eror verdi. Çaresizim ve de üzgünüm..

 17. tülay diyor ki:

  3 sene önce izmirden gelirken güveç almıştım bilmediğim için yağlıyıp fırınlamadım.bir defa yemek yaptım ama ikincide koku verdi. şuan kulanmıyorum fırılasam acaba düzelirmi

 18. editör diyor ki:

  Atıver, ya da saksı yapıver gitsin.. :)

 19. hayat diyor ki:

  meraba benımade bır güvacım var aynı anlatıgınız gibi yaptım ama 3. kulanımda altından su sızdır dıgını gördüm acaba ne yapmalıyım? yardımcı olursanız sevinirim. :)

 20. yasemin diyor ki:

  merhabalar,
  bir süre önce ben de bir güveç kabı aldım ve internetten edindiğim bilgiler doğrultusunda içini tereyağı ile yağlayıp, fırında uzuun bir süre pişirdim.. O kadar kötü ve yoğun bir koku oluştu ki mutfağımda anlatamam.. Keşke sizin yazınızı okuduktan sonra almış olsaydım güveç kabımı..Bilgilendirici yazılarınız gerçekten çok faydalı, çok teşekkürler..