mısır nasıl patlatılır

Misir_nasil_patlatilir

Malzemeler:
1 Türk Kahve Fincanı Mısır
1 Tatlı Kaşığı Bitkisel Sıvıyağı
Tuz

Ön Söz:
Mısır, mısır patlatma makinesinde, mısır patlatma tavasında, ya da tarifimdeki gibi az yağ ile tencerede patlatılır. Bu üç yöntemin dışında bir de, köylerde mısır tandır üzerinde bulunan sac üzerinde patlatılır. Tandır sacı içerisine toprakla karıştırılmış mısır konur ve ocak ateşlenir. Sonrası, ninenin elindeki çalı süpürgesi ile toprağı karıştırmasını ve patlayan mısırların sağa sola saçılmasını bekleyin. Ne cümbüştü ya..

Maharetini Göster:
Tencere içerisine 1 Türk kahve fincanı mısır, 1 tatlı kaşığı bitkisel sıvıyağı ve çok az miktarda tuz serpilecek. Malzemeler bir güzel karıştırılacak ve tencerenin kapağı kapatılacak. Normal ısı ayarında tencere ısıtılacak.
Tencerenin ısınmasıyle birlikte mısırlar patlamaya başlayacak. Mısırlar patlarken tencere kulplarından tutularak yatay olarak sağa ve sola sallanacak. Bir süre sonra tencere içerisinde patlama sesleri kesildiğinde tencere kapağı açılacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme
GÖZLEME NASIL PİŞİRİLİR
Evde yapılan her çeşit gözleme, eğer evinizde yufka ocağı varsa; gazlı, elektrikli, tüplü yufka pişirme sacı üzerinde pişirilir. Evinizde yufka pişirme sacı yoksa, mutfak ocağı üzerinde pişirilir. Gözleme ocak üzerinde teflon tava içerisinde veya kavurma sacı içinde, ya da dışında pişirilir. Gözleme pişirmek için, pişirme sacının yağlanmasına gerek yoktur. Ayrıca, yağlanmış pişirme sacı üzerinde gözleme pişirmek, sağlıklı değildir. İlla gözlemeyi yağlamak istiyorsanız, pişirdikten sonra yağlayabilirsiniz.