madımak yemeği

pastırmali_madimak

Malzemeler:
500 gr. Madımak
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
3 Yemek kaşığı Zeytinyağı
3 Yemek Kaşığı Bulgur
100 gr. Pastırma
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Litre Su

Ön Hazırlık:
Madımak ayıklanacak ve berrak suyu çıkıncaya kadar yıkanacak. Süzülen madımaklar çok ince doğranacak veya mutfak robotuyla ince kıyılacak. Pastırma kuşbaşı doğranacak.

madimak

Maharetini Göster:
Tencere’ye 1 litre su konulacak ve normal ısıda kaynatılacak. Üzerine kıyılmış madımak, 3 yemek kaşığı zeytinyağı, 3 yemek kaşığı dolusu bulgur konulacak ve karıştırılacak. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 1 saat 15 dakika bitiminde ocak söndürülecek. Tava içerisine 1 yemek kaşığı tereyağı konulacak ve eritilecek. Üzerine doğranmış pastırma ilave edilecek ve hafif kavrulacak. Ardından tencereye ilave edilecek ve karıştırılacak. Yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Tencere en düşük ısıda, kapağı kapalı olarak 15 dakika süre ile tekrar kaynatılacak ve ocaktan alınacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.