kıymalı kol böreği

kıymalı kol böreği 400x267 kıymalı kol böreği
Malzemeler:
3.5 Su Bardağı Böreklik Un
1 Su Bardağı Su
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Çay Bardağı Bitkisel Sıvı Yağ
150 gr. Orta Yağlı Dana Kıyması
150 gr. Kuru Soğan
2 Yemek Kaşığı Bitkisel Sıvı Yağ
1 Tatlı Kaşığı Limon Suyu
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Tuz
Bir Tutam Maydanoz

Ön Söz:
İşte size ev yapımı, elde açılan ve börekçilerin serpme olarak yaptıkları börekten farksız, kıymalı kol böreği tarifi. Bu böreği yapmak için usta olmanız gerekmez, yapımı gayet basit ve dilediğiniz içi kullanarak istediğiniz börek çeşitini yapabilirsiniz. Verdiğim ölçülerle iki porsiyon börek yapılır. Ölçülerimin katlarını kullanarak ihtayıcınız ölçüsünde börek yapmanız mümkün, tarifimi denerseniz emeğinizin boşa gitmediğini görürsünüz.

Ön Hazırlık:
Soğanlar soyulacak ve yemeklik doğranacak. Maydanoz ince kıyılacak. Fırın tepsisi yağlanacak.

Hamurun Hazırlanması:
Yoğurma kabı içerisine 3.5 su bardağı un, 1su bardağı su, 1 tatlı kaşı tuz konulacak ve ele yapışmayacak şekilde hamur yoğurulacak. Hamur ikiye bölünecek ve beze yapılacak. Bezeler bir kap içerisinde kapalı olarak 30 dakika bekletilecek.

İç Harcın Hazırlanması:
Tava içerisine 2 yemek kaşı sıvı yağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğan ilave edilecek ve düşük ısıda diriliği gidinceye kadar kavrulacak. Ardından kıyma ilave edilecek ve taneleşinceye kadar kavrulacak. Üzerine limon suyu, karabiber, maydanoz, tuz ilave edilecek, karıştırılacak ve ocaktan alınacak.

Maharetini Göster:
Tezgah üzerine az un ile birlikte beze konulacak. Beze oklava yardımıyle açılabildiği büyüklükte yufka açılacak ve yüzeyi bitkisel sıvı yağına batırılmış fırça ile bir güzel yağlanacak. Ardından yufka elle ortasından parmak uçlarıyle kenarlara doğru çekiştirilerek kağıt inceliğinde “en az 90 cm. çapında” büyütülecek. Yufkanın karşılıklı kenarları orta yerde birleştirilecek ve üzeri yağlanacak. Yan kenarı hafif içe kıvrılacak ve üzeri yağlanacak. Düz kenarlardan biri üzerine iç harcın yarısı “boydan boya” sepiştirilecek ve rulo yapılacak. Rulonun iki başından tutulacak ve ortada birleştirilecek. Ardından rulonun kavisli yerlerinden tutulacak ve “B” harfine benzer şekil verilecek. Şekillendirilmiş bezeler fırın tepsisine alınacak ve üzeri sıvı yağ ile yağlanacak. Tepsi önceden 180°C derece’ye ısıtılmış fırının orta rafına sürülecek. Tam 25 dakika süre bitiminde kıymalı kol böreğiniz servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com
Top