kelle paça çorbası nasıl yapılır

kelle paça çorbası nasıl yapılır 400x267 kelle paça çorbası nasıl yapılır
Malzemeler:
1 Adet Koyun Kellesi
4 Adet Koyun Paçası
3 Yemek kaşığı Zeytinyağı
2 Yemek Kaşığı Un
1 Adet Yumurta Sarısı
1 Tatlı Kaşığı Kırmızı Biber
3 Diş Sarımsak
4 Yemek kaşığı Üzüm Sirkesi
1 Yemek Kaşığı Tuz
10 Su Bardağı Soğuk Su (2 litre)
1 Çay Bardağı Soğuk Su

Ön Söz:
Kelle paça çorbası kuzu, koyun, koç, keçi kelle ve paçasından yapılır. Kelle ve paça temizlendikten sonra yıkanır, süzülür ve haşlanır. Kelle ve paça tencerede ve düdüklü tencerede haşlanabilir. Tencerede haşlama uzun zaman alacağından en uygun olanı kelle ve paçayı birlikte düdüklü tencerede haşlamaktır. Kuzu kelle ve paçası tencerede 90 dakikada haşlanır. Düdüklü tencerede kuzu kelle ve paçası 30 dakikada haşlanır. Koyun kelle ve paçası tencerede 120 dakikada haşlanır. Koyun kelle ve paçası düdüklü tencerede 40 dakikada haşlanır. Kelle paça çorbası terbiyeli veya sade olarak yapılabilir. Çorbanın kıvamını artırmak için istenirse un kullanılabilir. Fazla miktarda kullanılacak un çorbanın tadını bozar. Bu sebeple iki kaşık dolusu 1.5 ila 2 litre kelle paçanın haşlama suyuna yeterlidir. Kelle paça çorbası terbiye edilinceye kadar tuz ilavesine gerek yoktur.

Ön hazırlık:
Kelle ve paça sakatatcılardan temin edileceği için; kelle yıkanacak ve süzülecek. Koyun paçası üzerindeki kıl kalıntıları ocak üzerinde ütülecek ve ardından paça yıkanacak ve süzülecek. Sarımsak ezilecek ve sirke ile karıştırılacak.

Kelle paça çorbası terbiye sosu:
Kase içerisine 2 yemek kaşığı tepeli doldurulmuş un, 1 adet yumurta sarısı konulacak ve 1 çay bardağı soğuk su ile karıştırılacak.

koyun kelle ve paçasıkelle paça kelle paça çorbası nasıl yapılır

haşlanmış kelle ve paça

haşlanmış kelle paça 384x267 kelle paça çorbası nasıl yapılır

terbiye edilmiş kelle paça çorbası

terbiyeli kelle paça çorbası kelle paça çorbası nasıl yapılır

kelle paça sevise hazır

kelle paça çorbası 400x264 kelle paça çorbası nasıl yapılır

Maharetini Göster :
Düdüklü tencere içerisine koyun kellesi ve paçaları, 2 litre su konulacak. Düdüklünün kapağı kapatılacak. Ocak ısısı normal ısı ayarında olacak. Düdüklü tencerenin el kitapçığında belirtilen sığır eti pişirme süresi göz önüne alınacak. Verilen süre içerisinde kelle ve paça haşlanacak. “düdüklü tencerem, koyun kelle ve paçasını 40 dakikada pişiriyor” Ardından kelle ve paçalar süzülecek, üzerindeki etler kemiklerinden ayrılacak ve kuşbaşı doğranacak. Kelle paçanın haşlama suyu bir tencereye alınacak, üzerine didilmiş veya doğranmış kelle paça eti ilave edilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra tencereden bir kepçe su alınacak ve terbiye sosuyla karıştırılacak. Sos tencereye ilave edilecek ve karıştırılacak. Tencere 5 dakika süre ile tekrar kaynatılacak ve ocak söndürülecek. Tava içerisinde 3 yemek kaşığı zeytınyağı ile 1 tatlı kaşığı pul biber hafif kavrulacak ve kelle paça çorbası üzerine dökülecek. Ardından çorbanın tuzu karar hale getirilecek. Ezilmiş sarımsak ve sirke karışımını çorbanın servisi sırasında kullanabilirsiniz. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


Top