karamelli mısır patlağı nasıl yapılır

Karamelli_misir_patlagi

Malzemeler:
1 Türk Kahve Fincanı Mısır
1 Tatlı Kaşığı Bitkisel Sıvıyağı
1 Çay Bardağı Toz Şeker
2 Yemek Kaşığı Üzüm Pekmezi
1 Tatlı Kaşığı Tereyağı ‘Tepeli’

Ön Hazırlık:
Mısır Nasıl Patlatılır tarifime uygun olarak, tuz kullanılmadan, mısır patlatılacak ve kabı içerisinde bekletilecek.

Maharetini Göster:
Tencere içerisine 1 su bardağı toz şeker konulacak. Normal ısıda şeker erimeye başladıktan sonra, karıştırılacak. Şeker bal köpüğü rengini aldıktan sonra 2 yemek kaşığı pekmez ilave edilecek ve karıştırılacak.
Karışımdan hafif duman çıktığı anda, 1 tatlı kaşığı ‘tepeli’ tereyağı ilave edilecek ve karıştırılacak. Ardından ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Üzerine patlamış mısırın yarısı ilave edilecek ve karıştırılacak. Mısır patlakları karamelle bir güzel karıştırılacak ve tencere ocaktan alınacak. Mısır patlaklarına istediğiniz şekil verilecek, soğumaya bırakılacak. Sonrası malum.

Not:
Bu karamelli mısır patlağını ben icat etmedim. Ama, mutfak koşullarında nasıl yapılabileceği için çok zaman harcadım. Sonuçta, tarifim ortaya çıktı. Büyük, küçük ayrımı olmaksızın aile içerisinde sevilerek tüketilen bu çıtırların püf noktası, pekmezden hafif duman yükselmesinden sonra tereyağının katılmasıdır. Tencere ve tavanız ne kadar büyük olursa, o kadar çok çıtır üretebilirsiniz.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.