incir dolması

Incir_dolmasi

Malzemeler:
250 gr. Kuru İncir
1 Çay Bardağı Toz Şeker
1.5 Su Bardağı Su
1 Su Bardağı Ceviz İçi

Ön Hazırlık:
250 gr. Kuru incir ’13 adet’ bir kap içerisine alınacak ve üzerini kapatıncaya kadar ılık su ile doldurulacak. İncirler bu su içerisinde 15 dakika süre ile dinlendirilecek. Süre sonunda incirler bol su ile yıkanacak ve süzülecek. 1 su bardağı dolusu ceviz içi  iri kıyım doğranacak.

Maharetini Göster:
İncirler dip tarafından bıçak yardımıyle 1,5 cm. uzunlukta çizilecek. Çizilen yerler açılarak alabileceği miktarda kıyılmış ceviz içi içerisine doldurulacak. Doldurma işlemi bitmiş incirler tencereye sap kısımları yukarı bakacak şekilde dizilecek. 1,5 su bardağı su ve 1 çay bardağı toz şeker incirlerin üzerine ilave edilecek. Ocak ısı yükseltilecek.
Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek ve incirler 20 dakika süre ile pişirilecek. İncirler soğutulduktan sonra kaymak ile servis edilebilir. Veya çok az miktarda tuzsuz tereyağı eritilerek incirler üzerine gezdirilebilir. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.