ezogelin çorbası

Ezogelin_corbasi

Malzemeler:
1 Çay Bardağı Kırmızı Mercimek
1 Yemek Kaşığı Pirinç
1 Yemek Kaşığı Bulgur
1 Adet Soğan
1 Yemek Kaşığı Domates Salçası
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Yemek Kaşığı Un
1 Çay Kaşığı Pul Biber
1 Çay Kaşığı Kara Biber
1 Tatlı Kaşığı Nane
1 Tatlı Kaşığı Tuz
6 Su Bardağı Kaynar Su
1 Su Bardağı Soğuk Su

Ön Hazırlık:
Mercimek, pirinç, bulgur yıkanacak ve süzülecek. Soğan yemeklik doğranacak. Bu çorba alışkanlık yapar, söyliyeyim de.

Maharetini Göster:
Tencere’ye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğanlar ilave edilecek, düşük ısıda kavrulacak. Tencerenin orta yerinden yer açılacak, un katılacak kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Ardından domates salçası ilave edilecek, kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak.
Üzerine nane ilave edilecek, hafif kavrulacak. Ardından 1 su bardağı soğuk su ilave edilecek, tencere içindeki malzemeler dipten karıştırılacak. 6 su bardağı kaynar su, mercimek, pirinç, bulgur, pul biber, karabiber tencereye ilave edilecek ve karıştırılacak.
Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı aralıklı olarak kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılıp not edilecek. Ara sıra tencere dipten karıştırılarak 25 dakika sonunda çorbanız hazır. Çorbanızın tuzunu şimdi karar hale getirebilirsiniz. Sonrası malum.

Not:
Çorbanın servisi sırasında limon, sumak kullanabilirsiniz. Kendim tadlandırıcı olarak limon tuzu ve 1 tablet et bulyon kullanırım.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com

Posted in Çorbalar
2 comments on “ezogelin çorbası
 1. semoş diyor ki:

  bizim kuzgun pek sevdi, oysa daha önceleride yapmıştım. içer içer ardından burun kıvırır, mızırdanırdı. bu sefer kuzgunda tıs yok. anlaşılan işin sırrı malzeme ölçüleri ve pişme süresinde imiş.

 2. Mefkure Şentürk diyor ki:

  klasiktatlar benim ilk yemek yapış deneyimlerim için yerinde bir site oldu, ayrıntılı açıklamaları ve ortaya çıkan lezzet yemek yapmayı sevdiriyor.

  Henüz tatlılarını ve hamur işleri tariflerini denemesem de bildiğim şey hakkında yorum yapabilirim, yemek için başka alternatif site düşünemiyorum.

  Gelelim ezogelin çorbasına bu siteden ilk aldığım ve 3 senedir yaptığım ve de her içtiğimde beğendiğim, her tadanın da beğendiği tariftir.
  Afiyet olsun…

Bir Cevap Yazın

baybay2