ezogelin çorbası

Ezogelin_corbasi

Malzemeler:
1 Çay Bardağı Kırmızı Mercimek
1 Yemek Kaşığı Pirinç
1 Yemek Kaşığı Bulgur
1 Adet Soğan
1 Yemek Kaşığı Domates Salçası
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Yemek Kaşığı Un
1 Çay Kaşığı Pul Biber
1 Çay Kaşığı Kara Biber
1 Tatlı Kaşığı Nane
1 Tatlı Kaşığı Tuz
7 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Hazırlık:
Mercimek, pirinç, bulgur yıkanacak ve süzülecek. Soğan yemeklik doğranacak.

Maharetini Göster:
Tencere’ye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine sıra ile soğan, un, salça, kuru nane ilave edilecek ve
düşük ısıda kavrulacak. Ardından 7 su bardağı kaynar su, mercimek, pirinç, bulgur, pul biber, karabiber ilave edilecek ve karıştırılacak. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı aralıklı olarak kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılıp not edilecek. Tam, 25 dakika bitiminde çorbanız hazır. Çorbanın tuzunu şimdi ilave edebilirsiniz. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


2 comments on “ezogelin çorbası
 1. semoş diyor ki:

  bizim kuzgun pek sevdi, oysa daha önceleride yapmıştım. içer içer ardından burun kıvırır, mızırdanırdı. bu sefer kuzgunda tıs yok. anlaşılan işin sırrı malzeme ölçüleri ve pişme süresinde imiş.

 2. Mefkure Şentürk diyor ki:

  klasiktatlar benim ilk yemek yapış deneyimlerim için yerinde bir site oldu, ayrıntılı açıklamaları ve ortaya çıkan lezzet yemek yapmayı sevdiriyor.

  Henüz tatlılarını ve hamur işleri tariflerini denemesem de bildiğim şey hakkında yorum yapabilirim, yemek için başka alternatif site düşünemiyorum.

  Gelelim ezogelin çorbasına bu siteden ilk aldığım ve 3 senedir yaptığım ve de her içtiğimde beğendiğim, her tadanın da beğendiği tariftir.
  Afiyet olsun…