islim kebabı


Malzemeler:
400 gr. Kuşbaşı Kuzu  Eti (iri doğranmış)
3 Adet Kemer Patlıcan
1 Adet Soğan
1 Adet Domates (sos için)
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
2 Adet Domates (kapak için)
3 Adet Sivri Biber
1 Tatlı Kaşığı Un
4 Su Bardağı Kaynar Su
1 İri Diş Sarımsak (baharat torbası için)
1 Adet Defne Yaprağı (baharat torbası için)
10 Adet Tane Karabiber (baharat torbası için)
Kızartma Yağı
Kürdan
Tuz

Ön Hazırlık:
Patlıcanlar soyulacak, uzunlamasına 4 veya 5 mm. kalınlıkta dilimlenecek ve tuzlu su içerisinde 30 dakika dinlendirilecek. Süre sonunda patlıcanlar süzülecek ve kızgın yağ içerisinde pembemsi renk alıncaya kadar kızartılacak. Soğan soyulacak ve ince yemeklik doğranacak. 1 adet domates rendelenecek. Kaynar su hazır edilecek.

Baharat Torbası’nın Hazırlanması:
Sarımsak, defne yaprağı ve karabiber taneleri bir parça tülbent bez içerisine konulacak ve ağızı bağlanacak.

Kuşbaşı Etin Hazırlanması:
Tencereye 2 yemek kaşığı zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine iri doğranmış kuşbaşı et ilave edilecek ve kavrulacak.
Ardından soğan ilave edilecek ve düşük ısıda kavurulacak. Tencerenin orta yerinden yer açılacak, un ilave edilecek kavurulacak. Üzerine 4 su bardağı kaynar su, baharat torbası ve tuz ilave edilecek, karıştırılacak. Karışımın tuzu karar hale getirilecek. Su kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek ve 1 saat 20 dakika et pişirilecek. Tencere içerisinde kalan et suyu sos olarak kullanılacak.

Kemer Patlıcanı

Patlıcan Şerit Dilimleri

Patlıcan Şerit Dilimleri Kızarmış

Pişirilmiş Kuşbaşı Kuzu Eti ve Suyu

İslim Kebabının Kase ile Şekillendirilmesi

İslim Kebabının Tepsiye Dizilişi

İslim Kebabının Son Hali ve Sosunun Verilmesi

İslim Kebabı Fırından Çıkmış Servise Hazır

Maharetini Göster:
Kızarmış patlıcan dilimleri bir kase içerisine 2 adet patlıcan dilimi + işareti şekilde yerleştirilecek. İçerisine 2 adet pişmiş kuşbaşı et konulacak ve patlıcan şeritleri birbiri üzerine kapatılacak. 6 nolu resimdeki gibi, kase fırın tepsisine ters çevrilerek kapatılacak. Diğer patlıcan şeritlerine aynı işlem uygulanacak. Patlıcanların üzerine domates dilimleri ve biber parçaları kürdan ile tutturulacak. Domates rendesi, et suyu ile karıştırılacak ve sos olarak tepsinin tabanına yayılacak. Tepsi, önceden 200°C dereceye ısıtılmış fırının orta rafına sürülecek ve biberler kızarıncaya kadar pişirilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop