ezme mercimek çorbası

Ezme_mercimek_corbasi

Malzemeler:
1 Su Bardağı Kırmızı Mercimek
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Soğan
1 Yemek Kaşığı Un
1 Tatlı Kaşığı Tuz
6 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Hazırlık:
Mercimek yıkanacak ve süzülecek. Soğan yemeklik doğranacak. Kaynar su hazır edilecek

Maharetini Göster:
Tencereye zeytinyağı konulacak ve düşük ısıda ısıtılacak. Üzerine sıra ile soğan, un, salça ilave edilecek ve kavrulacak. Ardından 6 su bardağı kaynar su, kırmızı mercimek ilave edilecek ve karıştırılacak. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başlayıncaya kadar dipten karıştırılacak.  Ardından kapağı aralıklı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 15 dakika süre bitiminde çorba blendırdan geçirilecek ve tuz’u karar hale getirilecek. Sonrası malum.

Not:
Çorba blendır yerine tel süzgeçten geçirilebilir.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.