erişte pilavı

eriste_pilavi

Malzemeler:
2 Su Bardağı Erişte
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
3 Su Bardağı Kaynar Su
1 Çay Kaşığı Tuz

Maharetini Göster:
Tencere içerisine tereyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine erişte ilave edilecek ve hafif kavrulacak. Ardından kaynar su ilave edilecek, yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek ve tencere kapağı kapatılacak. Saat’a bakılacak not edilecek. 15 dakika süre bitiminde erişte pilavınız hazır. Kapağı açılmadan 20 dakika dinlendirilecek. Sonrası malum.

Not:
Erişte pilavı bir başka usülde şu şekilde pişirilir. Kullanılan malzemeler aynı. Tencere’ye 3 su bardağı su konulacak, kaynatılacak. Tuz atılacak, üzerine 2 su bardağı erişte katılacak. Tencere kaynadıktan sonra, düşük ısıda kapak kapalı olarak 15 dakika erişte haşlanacak. Su ölçüsü uygun olduğu için erişte suyu çekecek. Tava’da yağ eritilecek, eriştenin üzerine dökülecek. Hangisi kolayınıza gelirse, tercih sizin.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.