damla sakızı nasıl kullanılır

damla sakızı nasıl kullanılır 400x267 damla sakızı nasıl kullanılır
Damla sakızı, Sakız Adasında yetişen sakız ağacının ürettiği kendine özgü kokusuyle bir reçinedir. Mutfaklarımızda daha çok kurabiye, çörek ve sütlü tatlılara aroma yüklemek için kullanılır. Çeşitli ülkelerde damla sakızını tatlılarda, pasta yapımı ve şekerlemelerde, etli yemeklerde, ekmek yapımında, süt, su, yoğurt gibi yüzlerce çeşit yiyecek ve içecek içerisinde ve kozmetik ürünlerinde de kullanılmaktadır. Ayrıca, insan sağlığına oldukça yararlı bir madde olan damla sakızı tıbbi alanlarda da kullanılmaktadır.

Damla Sakızı nasıl kullanılır?
Damla sakızı resimde görünen küçük ambalajlı paketler içerisinde aktarlarda yani, baharat satan dükkanlarda satılır. Bazı kuruyemişçi dükkanlarında da bulunabiliyor. Ambalajı içerisinde şeffaf kaya tuzuna benzer olanlar damla sakızı reçinesidir, ezilip kulanılacak olanlar onlardır. Bir de ambalajı içerisinde bulunan yeşil küçük kutucuk içerisinde bulunan madde ise, mumdur. Mum, damla sakızını sakız olarak çiğnemek için kullanılır. Mum damla sakızı ile birlikte çiğnenir ki, sakız dişlere yapışmasın.

Bir paket damla sakızı 1 kg. süt içerisinde kullanmak için uygundur. Sakız aromasını fazla sevenler için bu ölçü tercihlerine kalmıştır. Tatlılarda fazla keskin aroma tatlının özelliğini kaybeder. O nedenle baharatları kararında kullanmalıyız. Damla sakızı havanda ezilir ve toz haline getirilir. Elde edilen bu toz tatlı ve muhallabilerin ocaktan indirilmesine 5 dakika kala içerisine atılır ve karıştırılır. Önceden atılmaz mı? atılır. Fakat aroma buharlaşıp uçmasın diye düşünülmüş bir yöntemdir. Kurabiye ve çöreklerin hamuru yoğurulurken toz halinde hamur içerisine katılır ve yoğurulur.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com
Top