bulgurlu kabak dolması

Bulgurlu_kabak_dolmasi

Malzemeler:
7 Adet Kabak
200 gr. Kıyma
6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet İri Soğan
2 Adet Domates
1 Su Bardağı Pilavlık Bulgur
1 Çay Bardağı Ilık Su
1 Yemek Kaşığı Domates Salçası ‘iç için’
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası ‘dolmanın suyu için’
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Çay Kaşığı Sumak
1 Tatlı Kaşığı Kuru Nane
1 Tatlı Kaşığı Tepeli Tuz ‘iç için’
1 Çay Kaşığı Tuz ‘dolmanın suyu için’
3 Su Bardağı Kaynar Su
1/4 Demet Maydanoz
1/4 Demet Dereotu
İç çapı 22 cm. Çelik Tencere

Ön Hazırlık:
Bulgur 1 çay bardağı ılık su ile karıştırılacak ve 15 dakika süre ile yumuşaması için bekletilecek. Kabaklar kazınacak, uçları kesilecek, ikiye bölünecek ve içleri boşaltılacak. Bir kap içerisine yeterli miktarda su ve 1 tatlı kaşığı tuz konulacak, karıştırılacak. Kabaklar bu su içerisinde dinlendirilecek. Kabaklar doldurulurken sadece suyu süzülecek, yıkanmayacak. Domatesin bir tanesi ve soğan yemeklik doğranacak. Maydanoz ve dereotu kıyılacak.

Dolma İçi’nin Hazırlanması:
Yoğurma kabı içerisine bulgur, kıyma, soğan, 3 yemek kaşığı zeytinyağı, domates, salça, tuz, karabiber, kimyon, sumak, kuru nane, maydanoz, dereotu konulacak ve yoğurulacak. Harcın tuzu karar hale getirilecek.

Maharetini Göster:
Kabaklar ağız kısmında 1 cm. boşluk bırakılacak şekilde doldurulacak ve birer parça domates ile kapatılacak. Ardından tencereye dizilecek. 1 tatlı kaşığı salça, 1 çay kaşığı tuz, 3 su bardağı kaynar su ile karıştırılacak ve 3 yemek kaşığı zeytinyağı ile birlikte tencereye ilave edilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 40 dakika süre bitiminde bulgurlu kabak dolmanız servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.