Kategoriler
Evde Nasıl Yapılır Mutfak Bilgileri Yumurtalı Yemek Tarifleri

yumurta nasıl haşlanır

yumurta nasıl haşlanır
Ocak Üzerinde Cezvede, rafadan, kayısı, katı yumurta nasıl haşlanır?
Malzemeler:
1 Adet Yumurta
Cezve
Su

Ocak üstünde cezvede rafadan, kayısı, katı yumurta kaç dakikada ve nasıl haşlanır?

Rafadan Yumurta:
Ocak üzerindeki cezve’ye yeterli miktar su konulacak. Su kaynamaya başladıktan sonra, yumurta cezvenin içerisine yavaşcacık bırakılacak. Cezvedeki su tekrar kaynamaya başladıktan sonra, saat’a bakılacak ve 2 dakika bitiminde ocak söndürülecek. Cezvedeki yumurta soğuk su altında soğutulacak. Şayet mutfakta saatiniz yoksa, kaynayan su içine yumurtayı bıraktıktan sonra, 1001’den başlayarak 1100’e kadar rakamlar sayılacak ocak söndürülecek.

Her iki süre sonunda, akları az pişmiş ve sarısı pişmemiş rafadan yumurtanız hazır. Tercihler farklı olduğundan dolayı, rafadan yumurta kıvamı da farklı olacaktır. O yüzden rafadan yumurta haşlama süresi olarak, 2 dakika ile 4 dakika arasında seçim yapmanız gerekiyor. Ayrıca, yumurtalarınızın oda sıcaklığında olması gerektiğini unutmayınız.

Kayısı Yumurta:
Ocak üzerindeki cezve’ye yeterli miktar su konulacak. Su kaynamaya başladıktan sonra, yumurta cezvenin içerisine yavaşcacık bırakılacak. Cezvedeki su tekrar kaynamaya başladıktan sonra, saat’e bakılacak ve 6 dakika bitiminde ocak söndürülecek.

Cezvedeki yumurta musluk suyu altında soğutulacak. Kayısı yumurta kıvamı ise, tercihinize göre 4 ila 6 dakkika arasında seçim yapmanız gerekiyor. Her iki süre sonunda, akı tam pişmiş sarısı az pişmiş kayısı yumurtanız hazır. Ayrıca, yumurtalarınızın oda sıcaklığında olması gerektiğini unutmayınız.

Katı Yumurta:
Ocak üzerindeki cezve’ye yeterli miktar su konulacak. Su kaynamaya başladıktan sonra, yumurta cezvenin içerisine yavaşcacık bırakılacak. Cezvedeki su tekrar kaynamaya başladıktan sonra, saat’e bakılacak ve 12 dakika bitiminde ocak, söndürülecek.

Cezvedeki yumurta soğuk su ile soğutulacak. Süre sonunda, akı ve sarısı tam pişmiş katı yumurtanız hazır. Katı yumurta kıvamının ne yazık ki, tercih imkanı yok. Katı yumurta haşlamada alt süre, 12 dakika oluyor. Ayrıca, yumurtalarınızın oda sıcaklığında olması gerektiğini unutmayınız.

yumurta haşlama

Yumurta Haşlarken Çatlamaması İçin Ne Yapılır
Yumurtalar oda sıcaklığında olmalı ve ocağın normal ısı ayarında haşlanmalıdır. Buzdolabı içerisinden alınıp haşlanan yumurtalar çoğunlukla çatalar. Bu nedenle yumurta haşlarken çatlamaması için, yumurtalar önceden buzdolabından çıkarılmalı ve oda sıcaklığına gelmesi için bekletilmelidir.

Acil durumlarda buzdolabından aldığınız yumurtaları haşlamak için; yumurtaları resimde ok işareti ile gösterilen yönden delerseniz yumurtalar çatlamaz. Dikkat ederseniz resimde yumurtaların sivri tarafı sol tarafa bakıyor, düz olan tarafları ise sağ yöndedir. Haşlayacağınız yumurtaları (sağ bakan yönde) deler ve haşlarsanız yumurtalar çatlamaz. Yumurtaları delmek için dikiş iğnesi, toplu iğne ve çatal iğne kullanmanız işinizi kolaylaştıracaktır. Afiyet olsun.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com