yumurta nasıl haşlanır


Malzemeler:
1 Adet Yumurta
Cezve
Su

Rafadan Yumurta:
Ocak üzerindeki cezve’ye yeterli miktar su konulacak. Su kaynamaya başladıktan sonra, yumurta cezvenin içerisine yavaşcacık bırakılacak. Cezvede ki su tekrar kaynamaya başladıktan sonra, Saat’a bakılacak ve bir yere not edilecek. 2 Dakika sonra, ocak söndürülecek. Cezvedeki yumurta soğuk su ile soğutulacak. Şayet mutfakta saatınız yoksa, kaynayan su içerisine yumurtayı bıraktıktan sonra, 1001’den başlayarak 1100’e kadar rakamlar sayılacak ocak söndürülecek.

Her iki süre sonunda, akları az pişmiş ve sarısı pişmemiş rafadan yumurtanız hazır. Tercihler farklı olduğundan dolayı, rafadan yumurta kıvamı da farklı olacaktır. O yüzden rafadan yumurta haşlama süresi olarak, 2 dakika ile 4 dakika arasında seçim yapmanız gerekiyor. Ayrıca, yumurtalarınızın oda sıcaklığında olması gerektiğini unutmayınız.

Kayısı Yumurta:
Ocak üzerindeki cezve’ye yeterli miktar su konulacak. Su kaynamaya başladıktan sonra, yumurta cezvenin içerisine yavaşcacık bırakılacak. Cezvedeki su tekrar kaynamaya başladıktan sonra, Saat’a bakılacak ve bir yere not edilecek. 6 dakika sonra, ocak söndürülecek.

Cezvedeki yumurta soğuk su ile soğutulacak. Kayısı yumurta kıvamı ise, tercihinize göre 4 ila 6 dakkika arasında seçim yapmanız gerekiyor. Her iki süre sonunda, akı tam pişmiş sarısı az pişmiş kayısı yumurtanız hazır. Ayrıca, yumurtalarınızın oda sıcaklığında olması gerektiğini unutmayınız.

Katı Yumurta:
Ocak üzerindeki cezve’ye yeterli miktar su konulacak. Su kaynamaya başladıktan sonra, yumurta cezvenin içerisine yavaşcacık bırakılacak. Cezvedeki su tekrar kaynamaya başladıktan sonra, Saat’a bakılacak ve bir yere not edilecek. 12 dakika sonra ocak, söndürülecek.

Cezvedeki yumurta soğuk su ile soğutulacak. Süre sonunda, akı ve sarısı tam pişmiş katı yumurtanız hazır. Katı yumurta kıvamının ne yazık ki, tercih imkanı yok. Katı yumurta haşlamada alt süre, 12 dakika oluyor. Ayrıca, yumurtalarınızın oda sıcaklığında olması gerektiğini unutmayınız.

Yumurta Haşlarken Çatlamaması İçin Ne Yapılır
Yumurtalar oda sıcaklığında olmalı ve ocağın normal ısı ayarında haşlanmalıdır. Buzdolabı içerisinden alınıp haşlanan yumurtalar çoğunlukla çatalar. Bu nedenle yumurta haşlarken çatlamaması için, yumurtalar önceden buzdolabından çıkarılmalı ve oda sıcaklığına gelmesi için bekletilmelidir.

Acil durumlarda buzdolabından aldığınız yumurtaları haşlamak için; yumurtaları resimde ok işareti ile gösterilen yönden delerseniz yumurtalar çatlamaz. Dikkat ederseniz resimde yumurtaların sivri tarafı sol tarafa bakıyor, düz olan tarafları ise sağ yöndedir. Haşlayacağınız yumurtaları (sağ bakan yönde) deler ve haşlarsanız yumurtalar çatlamaz. Yumurtaları delmek için dikiş iğnesi, toplu iğne ve çatal iğne kullanmanız işinizi kolaylaştıracaktır.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop