yeşil mercimek ezme çorbası


Malzemeler:
1 Su Bardağı Yeşil Mercimek
1 Adet Soğan
1 Yemek Kaşığı Domates Salçası
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Yemek Kaşığı Un
5 Su Bardağı Kaynar Su
1 Su Bardağı Soğuk Su
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Hazırlık:
Mercimek yumuşayıncaya kadar haşlanacak, süzülecek ve çıkan kara su kullanılmayacak. Soğan yemeklik doğranacak. 5 su bardağı kaynar su hazır edilecek.

Maharetini Göster:
Tencere’ye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğan ilave edilecek, düşük ısıda kavrulacak. Üzerine un ilave edilecek, kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Tencerenin orta yerinden yer açılacak, domates salçası ilave edilecek ve düşük ısıda kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Ardından, 1 su bardağı soğuk su ilave edilecek, tencere içerisindeki malzemeler karıştırılacak. 5 su bardağı kaynar su, yeşil mercimek ilave edilecek, karıştırılacak.

Ocak ısısı yükseltilecek, un tabana yapışmasın diye tencere kaynayıncaya kadar dipten karıştırılacak. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılıp bir yere not edilecek. Ara sıra tencere dipten karıştırılacak, 20 dakika süre bitiminde çorba tencere içerisinde iken blendırdan geçirilecek, tuz’u karar hale getirilecek. Sonrası malum.

Not:
Tadlandırıcı olarak, 1 tablet et bulyon ve nohut iriliğinde limon tuzu çorba’ya su verirken ilave edebilirsiniz.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop