tavuklu tel şehriye çorbası


Malzemeler:
Tavuk But veya Göğüsü
3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
2 Yemek Kaşığı Tel Şehriye
1 Yemek Kaşığı Un (silme)
1 Yemek Kaşığı Maydanoz
1/2 Çay Kaşığı Karabiber
6 Su Bardağı Kaynar Tavuk Suyu
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Tavuklu şehriye çorbası, hazır haşlanmış tavuk ya da piliç eti ile yapıldığı gibi, tarifimde bulunan malzemelerin haşlanması ile de yapılabilir. Bazıları çorbayı kıvamlı sever ve bu nedenle çorba içerisine kıvamı artırmak için un ilave edilir. Bazıları ise, natürel çorbayı sever ve o yüzdende çorba içerisine un katılmaz.

Çorbalarda kullanılan tel şehriye veya arpa şehriye kavrulursa, çorbanın beklemesinden dolayı hamurlaşma olmaz.

Etin Haşlanması:
Tavuk but veya göğüs eti iri parçalara ayrılacak ve tencere içerisine konulacak. Üzerini kapatacak miktarda su, 1 tatlı kaşığı tuz ilave edilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra düşük ısıda, tencere kapalı olarak 25 dakika süre ile haşlanacak. Haşlanan etler doğranacak veya elle küçük parçalara ayrılacak. Haşlama suyu çorba için kullanılacak.

Maharetini Göster:
Tencere içerisine zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine un ilave edilecek düşük ısıda un kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Üzerine tel şehriye ilave edilecek, hafif pembeleşinceye kadar kavrulacak. Ardından 6 su bardağı kaynar su ilave edilecek ve ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra tavuk etleri katılacak, karabiber ve tuz ilave edilecek çorbanın tuz’u karar hale getirilecek. Düşük ısıda tencere açık olarak 5 dakika süre ile kaynatılacak. Süre bitiminde üzerine maydanoz serpilecek. Servisi sırasında limon sıkılacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop