sucuklu makarna


Malzemeler:
1/2 Paket Spagetti Makarna
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
2 Adet Domates
100 gr. Parmak Sucuk
2 Litre Soğuk Su
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Piyasada satılan makarnaların hem çeşiti, hem de imalatçı sayısı çok fazla. Bu nedenle makarnaların haşlama süresini tuturmak için deneyim gerekiyor. Makarna haşlarken 100 gr. makarna ölçüsüne 1 litre su ve 1 tatlı kaşığı silme tuz gerekir. Haşlanan makarnaların diriliği pişme süresini belirler. Haşladığınız makarnayı dişleriniz arasına aldığınızda hafif dirilik hissediyorsanız makarna haşlanmış demektir. İtalyanlar bu şekilde haşlanmış makarna kıvamına ‘al dente’ deyimini kullanıyor. Bizler ise; makarnayı haşlarken hafif diri kalacak diyoruz, ne güzel.

Ön Hazırlık:
Sucuk soyulacak ve verev veya halka olarak doğranacak. Domatesler rendelenecek.

Makarna’nın Haşlanması:
Tencere içerisine 2 litre su konulacak ve kaynatılacak. Kaynayan su içerisine 1 tatlı kaşığı tuz ve spagetti makarna katılacak, karıştırılacak. Ocak ısısı normal ısı ayarında ve tencere açık olarak 10 dakika süre ile makarna haşlanacak. Ardından makarna ocaktan alınacak ve süzülecek.

Sos’un Hazırlanması:
Tava içerisine tereyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine domates ilave edilecek ve diriliği gidinceye kadar kavrulacak. Üzerine sucuk, 1 Türk kahve fincanı su ve çok az tuz ilave edilecek, karıştırılacak. Malzemeler kaynamaya başladıktan sonra ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Sos, az sulu elma püresi kıvamında oluncaya kadar pişirilecek.

Maharetini Göster:
Tencerede bulunan süzülmüş spagetti makarna üzerine sos ilave edilecek ve karıştırılacak. Tencerenin kapağı kapatılacak ve 15 dakika süre ile tencere dinlendirilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop