pirinç patlağı


Malzemeler:
1 Su Bardağı Baldo Pirinç
2 Su Bardağı Su
3 Su Bardağı Ayçiçeği Yağı
Tel Elek
Tava (wok tava olabilir)
Fırın Tepsisi
Fırın Kağıdı

Ön Söz:
Pirinç patlağını seven biri olarak, evde pirinç nasıl patlatılır konusunda epey uğraştım. Sonuçta, kum ile pirinç patlatmayı başardım. Fakat, bu yöntemde kullanılan alet ve malzemelerin sizler tarafından tedariki zor olduğundan, tarifini vermiyeceğim. Evde diğer bir pirinç patlatma yöntemim ise, kızgın yağ içerisinde olanıdır. Bu işlemle her cins pirinci kolaylıkla patlatabilirsiniz. Patlatacağınız pirinç, baldo cinsi olursa daha iyi sonuç alırsınız, şişen taneler iri olur. Evde pirinç patlatma işlemi üç aşamada gerçekleştirilir. Bu işlemler sıra ile şöyledir; pirincin pişirilmesi, kurutulması ve kurumuş pirincin kızgın yağ içinde patlatılmasıdır. Tarifim bu konuda size yol gösterecektir, dikkatle uygularsanız, evde pirinç patlatması çok kolay. Bir su bardağı ölçüsünde pirinç ile iki kase dolusu pirinç patlatmış olursunuz. Tarifim, pirinç patlağı sevenlere armağan olsun.

Ön Hazırlık:
Pirinç bol su içerisinde 30 dakika dinlendirilecek. Ardından, berrak suyu çıkıncaya kadar yıkanacak ve süzülecek. Fırın tepsisi içerisine fırın kağıdı yayılacak.

Pişmiş Pirinç

Pirincin Pişirilmesi:
Tencere’ye 2 su bardağı su konulacak ve normal ısıda kaynatılacak. Üzerine 1 su bardağı pirinç ilave edilecek ve tencere kaynamaya başlayınca, kapağı aralıklı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Pirinç suyunu çekinceye kadar pişirilecek. Pirinç suyunu çekince, ocak söndürülecek ve tencere yarım saat dinlendirilecek. Süre bitiminde tencere karıştırılacak ve pişmiş pirinç fırın tepsisi içine yayılacak. Tepsi havadar bir yere alınacak ve pirincin tamamen kuruması beklenecek. Bu süre tepsinin bulunduğu yere göre, 1.5-2 günü bulur.

Pirinç Kurutuluyor

Pirinç Kurumuş

Pirinç Patlatma Düzeneği

Patlamış Pirinç

Maharetini Göster:
Kızartma tavası içerisine ayçiçeği yağı konulacak ve yüksek ısıda ısıtılacak. Tava’nın kenarlarından duman çıkmaya başladığında, ocak gaz ayarı normal seviyeye getirilecek ve içerisinde yeter miktarda kuru pirinç taneleri bulunan tel elek, tava’ya daldırılacak. Pirinç taneleri patlayıp yağ üzerine çıkatığında (bu süre en fazla 4-5 saniyedir) elek yağ içinden çıkarılacak ve patlamış pirinç bir kaba aktarılacak. Bu işlem pirinç bitinceye kadar devam edecek. Sonrası Malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com

Not:
Her çeşit kızartma yağı kullanılabilir. Tavada bulunan yağ ısınmadan, eleği yağ içine daldırın ve yağ seviyesi eleğin neresine kadar çıkıyor kontrol edin. Eleğe pirinç koyarken, yağ seviyesinin üzerine çıkmayacak miktarda pirinç koyun. Ben pirinç patlatırken ocağın en büyük gözünü kullanıyorum.Top