kadınbudu köfte


Malzemeler:
300 gr. Kıyma
2 Yemek Kaşığı Pirinç
1 Adet Soğan
1 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1/2 Çay Kaşığı Karabiber
1 Yemek Kaşığı Maydanoz
1 Çay Kaşığı Tuz
1 Adet Yumurta
3 Yemek Kaşığı Un
1 Su Bardağı Soğuk Su
Kızartmak İçin Sıvıyağı

Ön Hazırlık:
Soğan çok ince yemeklik doğranacak. Kıyma iki eşit parçaya bölünecek, yarısı kavrulacak, diğer yarısı çiğ kullanılacak. Yumurta bir kap içerisinde çırpılacak. Maydanoz ince kıyılacak.

Pirinç’in Haşlanması:
Tava içerisine 1 su bardağı soğuk su, 2 yemek kaşığı pirinç katılacak ve kaynatılacak. Malzemeler kaynamaya başladıktan sonra ocak en düşük ısı konumuna alınacak. Pirinç tava içerisindeki su tamamen bitinceye kadar, yaklaşık 15 Dakika süre ile haşlanacak.

Kıyma’nın Kavrulması:
Tava içerisine 1 yemek kaşığı zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğan ilave edilecek ve düşük ısıda kavrulacak. Ardından kıymanın yarısı ilave edilecek ve taneleşinceye kadar kavrulacak.

Maharetini Göster:
Yoğurma kabı içerisine çiğ kıyma, kavrulmuş kıyma, haşlanmış pirinç, karabiber, 1 çay kaşığı tepeli tuz ve maydanoz katılacak. Malzemeler bir güzel macun gibi yoğurlacak. Ardından top yapılacak ve soğuması için 30 dakika süre ile dolapta dinlendirilecek. Süre bitiminde köfte rulo yapılacak ve 10 eşit parçaya bölünecek ve beze yapılacak. Bezelere avuç içerisinde şekil verilecek. Hazırlanan köfteler önce una, sonra yumurtaya batırılacak ve kızartılacak. Sonrası malum.

Not:
Köfteleri galeta unu ile kızarttım. Yumurtayı çok iyi çırpın, değilse köfteleriniz saçaklı olur.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop