iç pilav


Malzemeler:
1 Su Bardağı Pilavlık Pirinç
100 gr. Kuzu Ciğeri
1Yemek Kaşığı Tereyağı
1 Adet Küçük Soğan
1 Yemek Kaşığı Çam Fıstığı
1 Yemek Kaşığı Kuş Üzümü
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Yenibahar
1 Çay Kaşığı Toz Tarçın
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1.5 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Söz:
İç pilav içerisinde kuzu ciğeri yerine tavuk ciğeri kullanılabilir. Tereyağı ve zeytinyağı ortak kullanılabilir. Pilava su verirken et suyu veya tavuk suyu verilirse iç pilav haddinden fazla lezzetli olur.

Ön Hazırlık:
Pirincin berrak suyu çıkıncaya kadar yıkanacak ve süzülecek. Soğan soyulacak ve yemeklik doğranacak. Kuzu ciğeri küçük olarak kuşbaşı doğranacak. Kaynar su hazır edilecek.


Maharetini Göster:
Tencere’ye tereyağı konulacak ve eritilecek. Üzerine sıra ile çam fıstığı, soğan, kuzu ciğeri ve pirinç ilave edilecek, düşük ısıda kavrulacak. Ardından kuş üzümü, 1.5 su bardağı kaynar su, karabiber, tarçın, yenibahar ve tuz ilave edilecek, pilavın tuzu karar hale getirilecek. Tencere yüksek ısıda 1 dakika süre ile kaynatılacak ve tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. Tam 14 dakika süre bitiminde ocak söndürülecek. Tencerenin kapağı açılmadan, pilav en az 15 dakika süre ile dinlendirilecek. Süre bitiminde pilav bir güzel karıştırılacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop