haşhaşlı çörek


Malzemeler:
5.5 Su Bardağı Un
2 Su Bardağı Ilık Su
1/4 Parça Yaş Maya
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Tatlı Kaşığı Toz Şeker
1 Adet Yumurta Sarısı
1 Yemek Kaşığı Mısır Unu
1 Tatlı Kaşığı Haşaş Tohumu
1 Tatlı Kaşığı Susam
1 Su Bardağı Haşhaş ezmesi

Ön Hazırlık:
Kase içerisine 1/4 yaş maya parçası ufalanarak konulacak. Üzerine 1 tatlı kaşığı toz şeker ve 1 su bardağı ılık su konulacak, karıştırılacak. Kase 10 dakika dinlendirilecek. Haşhaş ezmesi, zeytinyağı veya diğer sıvı yağlar ile karıştırılarak inceltilecek. Fırın tepsisi tabanına mısır unu serpilecek.

Hamurun Hazırlanması:
Yoğurma kabı içerisine 5.5 su bardağı un konulacak ve ortası havuz yapılacak. İçerisine 1 tatlı kaşığı tuz, yaş maya karışımı, 1 su bardağı su ilave edilecek ve ele yapışmayan pürüzsüz bir hamur yoğurulacak. Hamur tek beze yapılacak ve üzeri kapatılacak iki katına çıkıncaya kadar dinlendirilecek. Hamur iki katına çıktıktan sonra tekrar yoğurulacak, tek beze yapılacak ve 15 dakika tekrar dinlendirilecek. Verdiğim malzemelerle yoğurulan hamur miktarı yaklaşık 1 Kg. gelir.

Maharetini Göster:
Hamur bezesi rulo yapılacak. Rulo 4 eşit parçaya bölünecek. Her bir parça beze yapılacak ve unlanarak bekletilecek. Tek beze 35 veya 40 cm. çapında yufka açılacak. Yufka üzerine 2 yemek kaşığı ölçüsünde haşhaş ezmesi yayılacak. Ardından yufka rulo yapılacak. Rulo tek yönlü olarak burulacak. Burulmuş rulo resimdekine benzer görünümde spiral şeklinde sarılacak ve fırın tepsisine konulacak.

Bütün bezeler aynı işlemi gördükten sonra üzerlerine yumurta sarıları sürülecek ve susam, haşaş tohumu serpilecek. Tepsi önceden 200°C dereceye ısıtılmış ve tabanına metal bir kap içerisinde 3 adet buz parçası konulmuş fırının orta rafına sürülecek. Saat’a bakılacak not edilecek. Tam 40 dakika süre bitiminde haşaşlı çörekler servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop