güveçte türlü yemeği


Malzemeler:
250 gr. Taze Fasulye
250 gr. Bamya
2 Adet Kabak
2 Adet Patlıcan
2 Adet Patates
2 Adet Soğan
3 Adet Domates
2 Adet Sivri Biber
1 Çay Bardağı Zeytinyağı
3 Diş Sarımsak
1 Tatlı Kaşığı Kekik
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Çay Bardağı Kaynar su

Ön Söz:
Etsiz türlü yemeğini dilerseniz ocak üzerinde tencerede veya güveçte, ya da güveç içerisinde fırında pişirebilirsiniz. İsterseniz, yemeğinize su ilave etmeyebilirsiniz.

Ön Hazırlık:
Bütün sebzeler bir güzel yıkanacak. Taze fasulye ayıklanıp, uygun uzunlukta doğranacak. Bamya buradan tarifine uygun olarak temizlenecek. Kabak kazınacak, patlıcan soyulacak ve her ikiside uzunlamasına dörde bölünecek ve kuşbaşı doğranacak. Patates soyulacak ve uygun irilikte doğranacak. Soğanlar soyulacak ve ortadan ikiye bölünecek. Domatesler soyulacak ve iri kuşbaşı doğranacak. Sivri biberler kuşbaşı doğranacak. Sarımsaklar soyulacak ve bütün bırakılacak.

Bamyanın Hazırlanışı:
Taze bamyalar temizlendikten sonra, 1 yemek kaşığı sirke katılmış su içerisinde 2 dakika kaynatılacak. Ardından süzgeç içerisine alınacak, soğuk su altında tutulacak ve süzülecek.

Patlıcanın Hazırlanışı:
Patlıcanlar doğrandıktan sonra, 1 tatlı kaşığı tuz katılmış soğuk su içerisinde 30 dakika bekletilecek. Süre bitimi, süzülecek ve sıkıldıktan sonra kullanılacak.

Maharetini Göster:
Güveç içerisine zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine taze fasulye ilave edilecek ve karıştırılacak. Güveç kapağı kapatılacak, fasulyeler düşük ısıda ara sıra karıştırılarak 15 dakika süre ile kavrulacak. Ardından sıra ile patates, patlıcan, soğan, sivri biber, sarımsak, domates, karabiber, kekik, tuz ilave edilecek. Üzerine 1 çay bardağı kaynar su gezdirilecek. Ocak ısısı yükseltilecek. Güveç kaynamaya başladıktan sonra, kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. Tam 60 dakika süre bitiminde yemeğiniz servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop