fırında pilavlı tavuk baget


Malzemeler:
800 gr. Tavuk Baget  (tavuk incik)
1 Su Bardağı Pirinç
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Küçük Soğan
1 Adet Orta Boy Domates
2 Su Bardağı Tavuk Suyu
1 Tatlı Kaşığı Tuz
Soğuk Su

Ön Söz:
Fırında pilavlı tavuk baget, bagetler haşlandıktan sonra 20 dakikada pişer. Pilav yapımında soğan, domates ve baldo pirinç kullandım. Fırın tepsisinin boyutları ve ihtiyaç nedeniyle; her zaman pirinci ölçtüğüm 200 gr. lık su bardağı yerine, bu defa 250 gr. lık su bardağı kullandım. Et suları kullanılarak yaptığım pilavlarda bir bardak pirinç için, iki bardak et suyu kullanırım. Bu kuralıma pilav yapımında aynen uydum ve sonuçta mükemmel lezzette yemeğimi yaptım. Tavsiye ederim.

Ön Hazırlık:
Bagetler yıkanacak ve süzülecek. Pirinç ayıklanacak ve berrak suyu çıkıncaya kadar yıkanacak. Soğan yemeklik doğranacak ve domates rendelenecek.

Tavuk Baget Haşlanıyor

Haşlanmış Tavuk Baget

Bagetlerin Haşlanması:
Tencere içerisine baget, 5 su bardağı soğuk su ve 1 tatlı kaşığı tuz ilave edilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra; üstte biriken köpükler alınacak ve tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Bagetler 1 saat süre ile haşlanacak ve ocaktan alınacak.

Pilav Hazırlanmış Tepsiye Konmuş

Pilavın Yapılması:
Tencere içerisine 4 yemek kaşığı zeytınyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine sıra ile soğan, pirinç, domates ilave edilecek ve düşük ısıda kavrulacak. Ardından 2 su bardağı tavuk suyu ilave edilecek ve tuzu karar hale getirilecek. Tencere 3 dakika kaynatılacak ve ocaktan alınacak.

fırında pilavlı tavuk baget pişmiş

üzeri kapatılmış dinleniyor

Maharetini Göster:
Fırın tepsisi içerisine pilav tenceresi aktarılacak ve pirinçler tepsi tabanına yayılacak. Üzerine aralıklı bagetler dizilecek. Tepsi açık olarak, önceden 200°C’ye ısıtlmış fırının orta rafına sürülecek ve fırın kapağı kapatılacak. Tam, 20 dakika süre bitiminde tepsi fırından alınacak. Üzeri alüminyum folyo ile kapatılacak ve 15 dakika dinlendirilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop