fırında karnabahar


Malzemeler:
1 Adet Orta Boy Karnabahar
1.5 Litre Su
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Kıymalı Sos Malzemesi:
200 gr. Dana Kıyma
4 Yemek kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Soğan
1 Yemek Kaşığı Domates Salçası
1 Çay Kaşığı Tuz
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Su Bardağı Su

Beşamel Sos Malzemesi:
2 Su Bardağı Süt
1 Yemek Kaşığı Tereyağı (40 gr.)
2 Yemek Kaşığı Un (40 gr.)
1 Çay Kaşığı Tuz
1 Adet Yumurta
100 gr. Kaşar Peyniri

Ön Hazırlık:
Karnabahar çiçekleri gövdesinden ayrılacak, yıkanacak ve süzülecek. 1 tatlı kaşığı tuz ilave edilmiş 1.5 litre su içerisinde, en düşük ısıda 10 dakika süre ile ‘yarı pişmiş’ haşlanacak. Soğan yemeklik doğranacak. Kaşar peyniri rendelenecek. Kıymalı sos buradan tarifine uygun olarak hazırlanacak.

Yumurtalı Beşamel Sosun Hazırlanması:
Tencere içerisine tereyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine un ilave edilecek ve düşük ısıda kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Ardından azar azar süt ‘oda sıcaklığında’ ilave edilecek ve malzeme çırpma teli ile sürekli karıştırılacak. Sütün bitiminde karışım yavaş yavaş karıştırılarak göz göz oluncaya kadar pişirilecek. Üzerine 1çay kaşığı tuz ilave edilecek ve sos’un tuz’u karar hale getirilecek. Sos soğutulacak ve üzerine yumurta kırılacak ve çırpılacak.

Maharetini Göster:
Haşlanmış karnabahar fırın kabına alınacak. Üzerine sıra ile kıymalı sos, yumurtalı beşamel sos yayılacak ve kaşar peyniri serpiştirilecek. Önceden 200°C dereceye ısıtılmış fırının orta rafına sürülecek. Saat’a bakılacak ve not edilecek. 20 dakika süre bitiminde üzeri kızarmış fırında karnabahar yemeğiniz servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop