pratik ekşi mayalı köy ekmeği


Pratik Ekşi Mayalı Köy Ekmeği Tarifi, Nasıl Yapılır ve Malzemeleri:
2 Su Bardağı Un (220 gr.)
1 Su Bardağı Ekşi Maya (200 gr.)
1 Tatlı Kaşığı Toz Şeker
1 Tatlı Kaşığı Tuz (10 gr.)
1.5 Çay Bardağı Ilık Su (150 gr.)
Üzerine sürmek için süt

Ön Söz:
Evde ekşi mayalı ekmek yapımı kolay, yeter ki elinizde ekşi hamur mayası bulunsun. Ekşi maya diğer hamur mayaları gibi, yoğurulan hamuru kısa sürede kabartmaz. Ekşi doğal hamur mayası ile yoğurulan hamur (mayanın olgunluğuna ve ortamın sıcaklığına bağlı olarak) en az sekiz saat dinlendirildikten sonra iki katına ulaşır. Ortam ılık olmaz ise, bu süre uzun zaman alır. Fırında ekşi mayalı ekmek pişirirken tepsinin üzeri, mutlaka boşluklu olarak kapatılmalıdır. Bu sayede ekmeğin üzeri hemen pişip kabuk yapmaz ve bu sayede pişirilen ekmek daha fazla kabarır. Tarifimde tek ekmeklik malzeme ölçüleri verdim. Malzemelerin katlarını alarak dilediğiniz sayıda ekşi maya ekmeği yapabilirsiniz.

Ekşi Maya’nın Hazırlanması:
Oda sıcaklığında ekşi hamur mayası beslenecek ve köpürmeye başladığında hamur yapımında kullanılacak.

Hamurun Yoğurulması:
Yoğurma kabı içerisine 2 su bardağı un elenerek konulacak. Üzerine 1 tatlı kaşığı toz şeker, 1 tatlı kaşığı tuz ilave edilecek ve karıştırılacak. Ardından un’un ortası açılacak ve havuz yapılacak. Havuzun içerisine 1 su bardağı ekşi maya konulacak ve 1.5 çay bardağı ılık su ilave edilerek ele yapışan hamur yoğurulacak. Hamur’un üzeri kapatılacak ve iki katına çıkıncaya kadar (7-8 saat) dinlendirilecek.

Ekşi Maya
ekşi hamur mayası

Ekmek Pişmiş

Maharetini Göster:
Dinlenmiş ve iki katına çıkmış hamur, spatula ile ekmek tepsisi içine konulacak. Ardından, üzeri kapatılacak ve 1 saat süre ile dinlendirilecek. Süre bitiminde hamur üzerine fırça ile süt sürülecek ve üzeri alüminyum folyo ile kapatılacak. Ardından, önceden 200°C dereceye ısıtılmış fırına (alttan ikinci rafa) konulacak ve 20 dakika pişirilecek. Sürenin bitiminde, tepsi üzerindeki alüminyum folyo alınacak ve hamur 30 dakika boyunca tekrar pişirilecek. Süre bitiminde ekmek tel ızgara üzerine alınacak ve üzeri bez ile kapatılacak. Ekmek soğuduktan sonra kesilmeye hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop