ekşi mayalı köy ekmeği


Malzemeler:
1 Tatlı Kaşığı (silme) Aktif Kuru Maya
1.5 Su Bardağı Ilık Su
1 Tatlı Kaşığı (silme) Toz Şeker
1 Su Bardağı Ekşi Maya (200 gram)
1 Tatlı Kaşığı (tepeli) Tuz
Aldığı Kadar Un  (4 su bardağı)
Mısır Unu

Ön Hazırlık:
Kase içerisine, 1.5 su bardağı ılık su, 1 tatlı kaşığı aktif kuru maya katılacak ve karıştırılacak. Üzerine 1 su bardağı ekşi maya katılacak, karıştırılacak. Fırın tepsisi iç yüzeyine mısır unu serpilecek.

Hamur yoğurulmuş ve üzeri kapatılarak 7 saat bekletilmiş

Tek beze yapılmış ve fırın tepsisine konmuş

Hamur tepsi mayasına gelmesi için 1 saat dinlendirilmiş

Üzerine su püskürtülmüş ve fırının orta rafına sürülmüş

Fırında 50 dakika pişirilmiş


Maharetini Göster:
Yoğurma kabı içerisine 4 su bardağı un, 1 tatlı kaşığı toz şeker, 1 tatlı kaşığı tuz ve kase içerisinde ki maya katılacak. Pürüzsüz, ele yapışmayan birazcık sert bir hamur yoğurulacak. Hamur tek beze yapılacak ve yoğurma kabı içerisinde 7 saat dinlendirilecek. Süre bitiminde hamurun gazı alınacak, bir kez yoğurulacak ve tek beze yapılacak. Beze, fırın tepsisi içerisine konulacak ve hamurun iki katına kabarması için 1 saat bekletilecek. Fırın, 230°C dereceye ayarlanacak ve ısıtılacak.

Mayası gelen hamur üzerine fırça veya fısfıs ile su veya süt sürülecek. Tepsi fırınınızın orta rafına sürülecek. Metal bir kap içerisine, 3 adet buz parçası konulacak fırının en alt köşesine sürülecek. Fırın kapağı kapatılacak, saat’a bakılacak bir yere not edilecek. Fırın ayarı, 180°C dereceye düşürülerek ayarlanacak. 20 dakika süre ile bu ısıda hamur pişirilecek. 20 dakika sonrası fırın ayarı 200°C dereceye yükseltilecek. Bu ısı da hamur 30 dakika pişecek. Toplam 50 dakika hamur pişirme süresi olacak. Süre sonunda ekmeğimiz tel ızgara üzerine alınacak ve üzeri bez ile kapatılacak. Ekmek soğuduktan sonra kesilmeye ve tüketilmeye hazır. Sonrası malum.

Not:
Bu köy ekmeğinin aroma, tat, koku ve ekşiliği ile köy fırınlarında yapılanlarından hiç bir farkı olmayacaktır. Hamur 27°C oda sıcaklığında mayalandı. Hamuru üzerine su püskürtüldü, 50 dakikada pişirildi ve 12 saat dinlendirildikten sonra dilimlendi. Benden söylemesi.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop