düdüklü tencere


Düdüklü tencere; çeşit çeşit modelleri arasından seçilen bir tanesi, mutfaklarımızda demirbaş olarak yerini alır. Gerek kullanım kolaylığı ve gerekse yemeği kısa süre içerisinde besin değerini kaybetmeden pişirmesi tartışmasız bir gerçek. Anlatacaklarım, blogumda verilen düdüklü tencerede pişirilen yemek tariflerinin incelenmesidir. Özellikle bu konuda kendi tarifimden söz edeceğim. Yemek tariflerimde yemeğin tencerede pişirme süresini belirtirim, bu konuda hiç tereddüt etmem. Fakat düdüklü tencerede pişirilen yemeklerin tariflerinde verdiğim pişirme sürelerinin hiçbir garantisi yoktur.

Bu konunun üç nedeni vardır.
1. Düdüklü Tencerenizin özellikleri ve kalitesi,
2. Ocakta kullandığınız gözün büyük ya da küçüklüğü ve bunların ısı ayarı,
3. Yemekte kullandığınız malzemelerin cinsi, ölçüsü, tazeliği ve kullanılan su miktarı,

Bu üç neden arasında en önemlisi ocak ısı ayarıdır. Her ocağın ısı ayarı farklı olduğu gibi, doğal gaz ve tüp gazla çalışan ocakların ısısı da farklıdır. Bütün bunları göz önüne alarak, yemekte kulanacağınız su oranını ve ocak ısı ayarını çok iyi yapmanız gerekiyor. Kendi alışkanlığım, her defasında yapmış olduğum yemeğin malzeme ölçülerini ve pişme sürelerini defterime not ederim. Düdüklü tencerede pişirdiğim her yemeğin ocak ısı ayarını ve pişme süresini kendi deneyimime göre ayarlarım. Bir kere düdüklü tencerenizin özelliklerini kullanma kitapçığından çok iyi öğrenmeniz gerekir.

Örneğin, kullandığım tencere lastik contalı klasik tenceredir. Kitapçığında yeşil mercimek yemeğini 20 dakika’da pişirdiğini yazıyor. Oysa ki kendim, yeşil mercimek yemeğini 6 dakika’da pişiriyorum. Sebebi şu, düdüklünün tepesinden buhar çıkmaya başladığı zaman “buhar çıkaran yere eksoz veya düdük deniyor, düdüklünün tip ve markasına göre bu eksoz farklı olabiliyor” bazı düdüklüde bu yere ağırlık takılıyor, bazılarında ise sabit bir düzenek mevcut. Sabit düzenekli olanında eksoz yana yatırılıyor. İşte bu esnada, ocak ısı ayarını normalden en az seviyeye indirmemiz gerekiyor. Yani, ocak kısık alevde çalışıması gerekiyor. Bütün klasik tencerelerde yöntem bu.

Tencere düşük ısıda çalıştığı için, yeşil mercimek pişme süresini kitapçık 20 dakika olarak veriyor. Doğaldır ki düşük ısıda çalışan düdüklü fazlaca buhar tahliye edemiyeceğinden, yemekte kullanılan su miktarıda azalacaktır. Kendim düdüklü tencereyi çoğu zaman, yemek pişirirken ocağı baştan sona normal ısı ayarında kullanıyorum. Tencerem normal ısıda çalıştığı için, yeşil mercimek yemeğini 6 dakikada pişiriyor. Tabi ki, yüksek ısı ile çalışan düdüklüden fazla buhar çıkışı nedeniyle su kaybı fazla oluyor. Kendi deneyimlerim sayesinde, yemekte kullanacağım malzeme ve su miktarlarının hesabını yaptığım için, düdüklü tencereyi normal ısı ile kullanmam bana avantaj sağlıyor.

Sizlerinde düdüklü tencerenizden azami şekilde yararlanmanız, kişisel deneyimlerinizi not etmeniz sayesinde olabilir. Aynı marka düdüklü tencere kullanan iki komşunun, aynı ölçülerde yapacağı nohut yemeğinin lezzetleri ve pişirme süreleri kesinlikle farklı olacaktır. Düdüklü tencerede kaliteli yemek yapmanın ilk şartı: Ocak ısısı, kullanılan malzemelerin cinsi ve yemekte kulanılan su oranıdır. En akıllı düdüklü tencere dahi sizin deneyiminiz seviyesinde yemek pişirebilir. Resimde gördüğünüz düdüklü tenceremi, en akıllı robot tencereyle değişmem. Mutfağımda bu tenceremin, ne olur olmaza karşı ambalajında bir de yedeği var.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop