dondurulmuş enginar yemeği


Malzemeler:
5 Adet Enginar (dondurulmuş)
1 Su Bardağı İç Bakla (dondurulmuş)
6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
6 Adet Küçük Soğan
1 Çay Kaşığı Toz Şeker
2 Adet Havuç
2 Adet Patates
1 Tatlı Kaşığı Un (tepeli)
1 Tatlı Kaşığı Tuz (tepeli)
3 Su Bardağı Soğuk Su
1/2 Limon
Dereotu

Ön Hazırlık:
Derin dondurucudan çıkartılmış enginarlar su dolu bir kap içerisine aktarılacak, birbirlerinden çözülmesi sağlanacak. Enginarlar yemekte bütün kullanılacak. Soğanlar soyulacak, bütün bırakılacak. Havuçlar soyulacak, verev doğranacak. Patatesler soyulacak, elma dilimi doğranacak. Yeterli miktarda dereotu kıyılacak. 1 su bardağı ölçüsünde dondurucudan çıkartılmış iç bakla hazır edilecek.

Enginar Sosunun Hazırlanması:
Bir kap içerisine 3 su bardağı soğuk su ve 1 tatlı kaşığı ‘tepeli’ un konulacak, karıştırılacak. Üzerine 1 Çay kaşığı toz şeker, 1 tatlı kaşığı ‘tepeli’ tuz, 1/2 limon suyu konulacak ve karışım bir güzel karıştırılacak, kabı içerisinde bekletilecek.

dondurulmuş enginar yemeği malzemesi

soğan havuç kavrulmuş

iç bakla ilave edilmiş

enginar, patates ve su ilave edilmiş

ısıya dayanıklı tabak kapatılmış

dereotu serpilmiş ve dondurulmuş enginar yemeği servise hazır

Maharetini Göster:
Tencere’ye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak Üzerine soğan, havuç ilave edilecek, düşük ısıda kavrulacak. Ardından iç bakla ilave edilecek ve karıştırılacak. Üzerine hazırladığımız sos, enginarlar ve patatesler ilave edilecek. Yemeğin tuz’u karar hale getirilecek. Malzemelerin üzerine ısı’ya dayanıklı bir tabak kapatılacak ve ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencerenin kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 70 dakika süre bitiminde, yemeğin üzerine dereotu serpildikten sonra servise hazır. Sonrası malum.

Not:
Mevsiminde alınan ayıklanmış ve limonlu sudan geçirilmiş enginarlar ve iç bakla, buzdolabı poşetleri içerisinde susuz olarak derin dondurucu da saklanmıştır. İç baklalar soyulduktan sonra ihtiyaç ölçüsünde poşetlenmeli ve yemekte donu çözdürülmeden, doğrudan kullanılmalıdır.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop