çiriş pilavı


Malzemeler:
1 Su Bardağı Pilavlık Bulgur
5 Dal Çiriş Otu
1 Yemek Kaşığı Trabzon Tereyağı
1 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Domates
1 Adet Orta Boy Kuru Soğan
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1/2 Çay Kaşığı Karabiber
1 Tatlı kaşığı Kaşığı Tuz
2 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Söz:
Çiriş otlu bulgur pilavının ön sözüne gerek yok, müthiş bir lezzet. Pilavınızı yapar ve en az 20 dakika dinlendirdikten sonra tencereyi açar, şöyle bir güzel dipten karıştırdıktan sonra olanları gözlerinizle görürsünüz. Sözün tam anlamıyla yenilesi nefis bir pilav çiriş pilavı. Elbette kullandığınız bulgur Adıyaman, köy bulguru ve tereyağı da Trabzon tereyağı olursa sözlerim yabana atılmaz.

Ön Hazırlık:
Domates ve soğan soyulacak, yemeklik doğranacak. Çiriş otunun gövdesi üzerinde bulunan saydam kabuk çıkarılacak. Ardından çiriş otu bir güzel yıkanacak ve kuşbaşı doğranacak. Bulgur yıkanacak ve süzülecek. 2 su bardağı kaynar su hazır edilecek.

Maharetini Göster:
Tencere içerisine zeytinyağı ve tereyağı konulacak, ısıtılacak. Üzerine soğan ilave edilecek, düşük ısıda kavrulacak. Ardından çiriş otu konulacak ve hafif kavrulacak. Tencerenin orta yerinden yer açılacak, salça ilave edilecek ve kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Üzerine domates ilave edilecek, diriliği gidinceye kadar kavrulacak. Ardından bulgur katılacak ve kavrulacak. Üzerine 2 su bardağı kaynar su, karabiber ve tuz ilave edilecek. Yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Ocak ısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. 15 dakika süre bitiminde pilavınız hazır. 20 dakika dinlendirdikten sonra servis edebilirsiniz. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop