çemen nasıl yapılır


Malzemeler:
1 Yemek Kaşığı (tepeli) Çemen Unu
1 Çay Bardağı Soğuk Su
3 Diş Sarımsak
1 Yemek Kaşığı Domates Salçası
1 Çay Kaşığı Toz Kırmızı Biber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Çay Kaşığı Karabiber
1/2 Çay Kaşığı Yenibahar
1/2 Çay kaşığı Tuz

Ön Söz:
Çemen bitkisi anadolunun bir çok bölgesinde yetişir. Tohumları kurutulur, öğütülür ve çemen unu elde edilir. Çemen unu, ya da çemen tozu tarifimdeki verdiğim malzemelerle karılır kahvaltılık çemen yapılır. Daha çok yaz mevsimi tüketilmesi oldukça sakıncalıdır. Terleme nedeniyle buram buram sucuk, pastırma gibi kokmamak için kış mevsimi tüketmekte fayda var derim.

Maharetini Göster:
Kase içerisine soğuk su, sarımsak, domates salçası konulacak ve karışım bir güzel karıştırılacak. Üzerine kırmızı toz biber, kimyon, karabiber, yenibahar ve tuz ilave edilecek ve malzemeler tekrar karıştırılacak. Ardından, küçük bir süzgeç içerisinde çemen unu elenerek kaseye ilave edilecek ve karıştırılacak. Çemenin tuzu karar hale getirilecek ve en az iki saat dinlendirilecek. Sonrası malum.

Not:
Çemene ayrı bir lezzet versin diye et parçalarıda ilave edilebilir. Et ilavesi ile birlikte çemen en az bir gün dinlendirilir. Çemen hazırlarken kullanacağınız baharat ölçüsü tamamen size kalmış. Dikkat etmeniz gereken, çemeninizi sıvı olarak karın. Çemen dinlenirken verilen suyu kendi üzerinde toplar ve katılaşır.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop