sosis ızgara

sosis_izgara

Malzemeler:
1 Paket Dana Uzun Sosis “soyulmuş”
Salatalık Turşusu
Ketçap
Hardal
Sıvı Yağ

Ön Söz:
Bütün sosis çeşitlerinin ızgarası yapılır olsa da, en güzeli dana uzun sosisle yapılan sosis ızgaradır. Sosis ızgara mangalda, elektrikli ızgarada, ocak üzeri ızgarada ve teflon tava içerisinde yapılabilir. Sosis ızgara doğrudan tüketilebileceği gibi, ekmek arası sosis veya sosisli sandviç yapılarakta tüketilebilir. Sosis ızgaranın yanında isteğe bağlı olarak; domates, acı sos, kornişon turşu, ketçap, mayonez ve hardal kullanılabilir.

Ön Hazırlık:
Sosislerin üzeri “karşılıklı olarak” fazla derin olmayacak şekilde, boydan boya bıçakla çizilecek. Ardından sıvı yağ ile yağlanacak.

Maharetini göster:
Izgara ısıtılacak ve üzerine yağlanmış sosisler dizilecek. Ardından alt üst edilerek “sosisler şişinceye kadar” pişirilecek. Pişen sosisler arzuya göre servis edilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.