etsiz kuru bamya yemeği


Malzemeler :
50 gr. Kuru Bamya
6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Soğan
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Tatlı Kaşığı Biber Salçası
1 Tatlı Kaşığı Nar Ekşisi
4 Su Bardağı Kaynar Su
1/2 Çay Kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Hazırlık :
Soğan soyulacak, yemeklik doğranacak. 4 su bardağı kaynar su hazır edilecek.

Kuru Bamya’nın Haşlanması:
Tencere’ye 5 su bardağı su konulacak, kaynatılacak. Üzerine 1 yemek kaşığı sirke ve bamya ilave edilecek. Düşük ısıda 15 dakika süre ile haşlanacak. Haşlanan bamyalar süzülecek ve soğutulacak. Bamyalar iplerinden ayrılacak, haşlama suyu kullanılmayacak.

Etsiz kuru bamya yemeği malzemesi

Soğan kavrulmuş salça ilave edilmiş

Su, bamya ve baharatlar ilave edilmiş

Etsiz kuru bamya yemeği servise hazır

etsiz kuru bamya yemeği 5

Maharetini Göster :
Tencere’ye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine sıra ile soğan, domates salçası, biber salçası ilave edilecek ve düşük ısıda kavrulacak. Ardından 4 su bardağı kaynar su, bamya, nar ekşisi, karabiber ve tuz ilave edilecek, karıştırılacak. Yemeğin tuz’u karar hale getirilecek. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak ve not edilecek. Tam, 60 dakika bitiminde bamya yemeğiniz servise hazır. Sonrası malum.

Not:
Fazla miktarda bamya haşlamak isterseniz buradan tarifine uygun olarak haşlayabilirsiniz. Haşlanmış bamyalar derin dondurucu da saklanabilir. Biber salçası kullanmak istemezseniz, 1 yemek kaşığı domates salçası kullanabilirsiniz.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop