dondurulmuş enginar yemeği

Dondu_enginar1

Malzemeler:
5 Adet Enginar ‘dondurulmuş’
1 Su Bardağı İç Bakla ‘dondurulmuş’
6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
6 Adet Küçük Soğan
1 Çay Kaşığı Toz Şeker
2 Adet Havuç
2 Adet Patates
1 Tatlı Kaşığı Un ‘Tepeli’
1 Tatlı Kaşığı Tuz ‘Tepeli’
3 Su Bardağı Soğuk Su
1/2 Limon
Dereotu

Ön Hazırlık:
Derin dondurucudan çıkartılmış enginarlar su dolu bir kap içerisine aktarılacak, birbirlerinden çözülmesi sağlanacak. Enginarlar yemekte bütün kullanılacak. Soğanlar soyulacak, bütün bırakılacak. Havuçlar soyulacak, verev doğranacak. Patatesler soyulacak, elma dilimi doğranacak. Yeterli miktarda dereotu kıyılacak. 1 su bardağı ölçüsünde dondurucudan çıkartılmış iç bakla hazır edilecek.

Enginar Sosunun Hazırlanması:
Bir kap içerisine 3 su bardağı soğuk su ve 1 tatlı kaşığı ‘tepeli’ un konulacak, karıştırılacak. Üzerine 1 Çay kaşığı toz şeker, 1 tatlı kaşığı ‘tepeli’ tuz, 1/2 limon suyu konulacak ve karışım bir güzel karıştırılacak, kabı içerisinde bekletilecek.

Enginar yemeği malzemeleri

Dondu_enginar2

Soğan, havuç kavurulmuş

Dondu_enginar3

İç bakla ilave edilmiş

Dondu_enginar4

Enginarlar, patatesler ve su ilave edilmiş

Dondu_enginar5

Isıya dayanıklı bir tabak, malzemeler üzerine kapatılmış

Dondu_enginar6

Yemek pişmiş ve dereotu serpilmiş

Dondu_enginar_pismis7

Maharetini Göster:
Tencere’ye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak Üzerine soğan, havuç ilave edilecek, düşük ısıda kavrulacak. Ardından iç bakla ilave edilecek ve karıştırılacak. Üzerine hazırladığımız sos, enginarlar ve patatesler ilave edilecek. Yemeğin tuz’u karar hale getirilecek. Malzemelerin üzerine ısı’ya dayanıklı bir tabak kapatılacak ve ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencerenin kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 70 dakika süre bitiminde, yemeğin üzerine dereotu serpildikten sonra servise hazır. Sonrası malum.

Not:
Mevsiminde alınan ayıklanmış ve limonlu sudan geçirilmiş enginarlar ve iç bakla, buzdolabı poşetleri içerisinde susuz olarak derin dondurucu da saklanmıştır. İç baklalar soyulduktan sonra ihtiyaç ölçüsünde poşetlenmeli ve yemekte donu çözdürülmeden, doğrudan kullanılmalıdır.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.