kereviz sapı yemeği

kereviz_sapi_yemegi

Malzemeler:
1/2 Kg. Kereviz Sapı ‘yapraklı’
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Adet orta Boy Soğan
1 Yemek Kaşığı Pirinç
1 Su Bardağı Kaynar Su
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Kerevizi saplı, yani yapraklı almışsak yumrusunu kullandıktan sonra sapı başımıza bela olur. Hele bir de yaprakları körpe ise, atmaya kıyamayız. Elinizde 500 gram ölçüsünde yaprağınız varsa yemeğini yapabilirsiniz. Yaptığınız yemeği sade veya sarımsaklı yoğurt ile birlikte tüketebilirsiniz. Kereviz yapraklarınız az ise; haşlar yoğurtlu salatasını veya yumurtalı kavurmasını yapabilirsiniz. Ayrıca kereviz yaprağının terbiyeli veya sade olarak çorbasıda yapılabilir, tercih sizin.

Ön Hazırlık :
Kereviz sapları bol su içerisinde arada bir suyu değiştirilerek en az üç kez yıkanacak. Ardından 1-1.5 cm. boyutunda doğranacak. Soğan soyulacak ve yemeklik doğranacak. Pirinç ayıklanacak, yıkanacak ve süzülecek. Kaynar su hazır edilecek.

kereviz_sapi_yemegi_2

Maharetini Göster:
Tencere içerisine zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğan ilave edilecek ve düşük ısıda kavrulacak. Ardından salça ilave edilecek, kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Üzerine 1 su bardağı kaynar su, kereviz kökleri, pirinç, tuz ilave edilecek ve malzemeler bir güzel karıştırılacak. Yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Ocak ısısı yükseltilecek. Tenceredeki malzemeler kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısı ayarı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 30 dakika süre bitiminde kereviz sapı yemeğiniz servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme
GÖZLEME NASIL PİŞİRİLİR
Evde yapılan her çeşit gözleme, eğer evinizde yufka ocağı varsa; gazlı, elektrikli, tüplü yufka pişirme sacı üzerinde pişirilir. Evinizde yufka pişirme sacı yoksa, mutfak ocağı üzerinde pişirilir. Gözleme ocak üzerinde teflon tava içerisinde veya kavurma sacı içinde, ya da dışında pişirilir. Gözleme pişirmek için, pişirme sacının yağlanmasına gerek yoktur. Ayrıca, yağlanmış pişirme sacı üzerinde gözleme pişirmek, sağlıklı değildir. İlla gözlemeyi yağlamak istiyorsanız, pişirdikten sonra yağlayabilirsiniz.