karışık kızartma

Karisik_kizartma

Malzemeler:
3 Adet Patlıcan
3 Adet Kabak
8 Adet Sivri Biber
5 Adet Domates
3 Diş sarımsak
1 Çay kaşığı Toz Şeker
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Sirke
1 Çay Bardağı Kaynar Su
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Tatlı Kaşığı Biber Salçası
Sıvı Yağ
Tuz

Ön Hazırlık:
Patlıcanlar tam veya alacalı soyulacak, 1 cm. kalınlıkta halka doğranacak ve tuzlu su içerisine bekletilecek. Kabaklar kabak oyacağı ile yüzeyleri kazınacak, halka doğranacak ve tuzlu su içerisinde bekletilecek. Sivri biberler iriliğine göre, bütün kullanılacak veya bölünecek. Bütün kullanılacaksa, bir kaç yerinden delinecek. Domatesler, rendeden geçecek. Sarımsaklar, iri kıyılacak.

Domates Sosu:
Sos tavasına, 1 yemek kaşığı zeytinyağı konulacak, ısıtılacak. 1 tatlı kaşığı domates salçası, 1 tatlı kaşığı biber salçası ilave edilecek, kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Üzerine rende domatesler katılacak, diriliği gidinceye kadar kavrulacak.
Sarımsaklar katılacak, karıştırılacak. Ardından 1 çay bardağı kaynar su, 1 çay kaşığı karabiber, 1 çay kaşığı kimyon, 1 çay kaşığı toz şeker ve yeter miktarda tuz ilave edilecek, karıştırılacak. Su kaynamaya başladıktan sonra, ocağın ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek.
En düşük ısı konumunda tava ağızı açık olarak, suyu buhar olup uçuncaya kadar sos pişecek. Sos piştikten sonra sos’un kıvamı az sulu elma püresi gibi olacak. Bu aşamada, 1 tatlı kaşığı üzüm sirkesi sos’a ilave edilecek, karıştırılacak ve ocak söndürülecek.

Maharetini Göster:
Patlıcanlar tuzlu su içerisinden sıkılarak, bir kap içerisine alınacak. Biberler ve kabak dilimleri mutfak havlusu ile kurulanarak bir kap içerisine alınacak. Kızartma tavası ocak üzerinde ısıtılacak. Tavadaki yağın, kızgınlık kontrolü yapılacak.
Parmak uçlarımızla yağ üzerine serptiğimiz su, cızırtı sesi çıkarıyorsa yağımız kızartma yapmak için tam tavındadır. Patlıcan, kabak ve biberler yakılmadan uygun şekilde kızartılacak ve servis tabağına alınacak. Üzerine domates sos gezdirilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.