Blog Archives

zeytinyağlı yeşil domates yemeği

zeytinyağlı yeşil domates yemeği 400x267 zeytinyağlı yeşil domates yemeği
Malzemeler:
600 gr. Olgunlaşmamış Yeşil Domates
6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Orta Boy Kuru Soğan
1 Tatlı Kaşığı Salça (domates veya biber salçası)
1 Adet Orta Boy Olgun Domates
1 Yemek Kaşığı Pirinç
2 Diş sarımsak
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Pul Biber
1 çay Kaşığı Kimyon
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Çay Bardağı Kaynar Su
Kıyılmış Maydanoz

Ön Söz:
Zeytinyağlı yeşil domates yemeği yapımında malzemeleri kavurmadım, çiğden kullandım. Olgunlaşmamış domatesle yemek yaparken, yemeğin aşırı ekşilikte olmaması gerekir. Bu yüzden yeşil domatesleri doğramazdan önce, domatesler ikiye bölünür. Ardından musluk altına tutularak çekirdekleri ve çekirdekleri tutan jel görünümdeki kısmı parmaklarla çıkarılır. Bu işlemi yapmadan yeşil domatesle yemek yaparsanız, yemeğiniz fazlasıyle ekşi olur. Yemeğinizde taze biber çeşitleri, bulgur, domates salçası, biber salçası kullanabileceğiniz gibi; bu malzemeleri hiçte kullanmayabilirsiniz. Afiyet olsun.

Tarifin devamı ›beyaz patlıcan yemeği

beyaz patlıcan yemeği 400x267 beyaz patlıcan yemeği
Malzemeler:
1/2 Kg. Beyaz Top Patlıcan
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Soğan
1 Adet Domates
1 Çay Kaşığı Salça
2 Adet Sivri Biber
2 Diş Sarımsak
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Pul Biber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Çay Bardağı Kaynar Su

Ön Söz:
Beyaz top patlıcan yemeği, yumurta patlıcanı olarakta isimlendirilen beyaz patlıcanla yapılır. Kabuğu kalın ve çekirdekli olan bu patlıcanın yemeği yapılırken mutlaka soyulmalıdır. Patlıcan soyulduktan sonra; renk değiştirmesini önlemek için, doğranmadan bütün olarak çeşme suyu içinde bekletilmelidir. Patlıcan, diğer malzemeler kavrulurken kuşbaşı doğranmalı ve tencereye ilave edilmelidir.

Beyaz top patlıcan veya yumurta patlıcanı çekirdeklidir. Fakat, yemeğini yerken patlıcanın çekirdekleri insanı rahatsız etmez. Beyaz patlıcan, en düşük ısıda (15 dakikada) çok çabuk pişer. Beyaz patlıcan, diğer patlıcanın kullanıldığı bütün yemek çeşitlerinin yapımında kullanılır. İstenirse beyaz patlıcan hiç su kullanılmadan da pişirilebilir. Yemeğinin tadı, taze bamya yemeğini andırır ve oldukça lezzetlidir.

Ön Hazırlık:
Beya patlıcanlar soyulacak ve bütün olarak soğuk su içerisinde bekletilecek. Soğan, sarımsak yemekik doğranacak. Domates rendelenecek, sivri biber kuşbaşı doğranacak. Kaynar su hazır edilecek.

Tarifin devamı ›tencerede kendi suyunda taze börülce

tencerede kendi suyunda taze börülce 400x267 tencerede kendi suyunda taze börülce
Malzemeler:
1/2 Kg. Taze Börülce
1 Adet Soğan (150 gr.)
1 Adet Domates (175 gr.)
6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Çay Kaşığı Silme Toz Şeker
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Tencerede kendi suyu ile pişirdiğim, zeytinyağlı taze börülce yemeğimi (taze börülce mevsimi geçmeden) mutlaka deneyin. Tarifimde verdiğim malzeme ölçülerinin bu yemekte hiç bir önemi yok. Dilediğiniz miktarda malzeme kullanarak, su kullanmadan zeytinyağlı taze börülce yemeğini yapabilirsiniz. Önemli olan, yemeğinizi benim yöntemimle yapmanız ve yemeği 75 dakikada pişirmenizdir. Bu yemekte, 590 gr. taze börülce kullandım ve tarifime yarım kilo yazdım. Ayrıca soğan ve domatesin ağırlıklarını da yazdım. Bu veriler sadece bilgi içindir. Yemeğinizi bu ölçülere uyarak yaparsanız, benim damak zevkime uyan yemeğinizi yapmış olursunuz.

Tarifin devamı ›susuz zeytinyağlı taze fasulye

susuz zeytinyağlı taze fasulye 1 susuz zeytinyağlı taze fasulye
Malzemeler:
1 Kg. Taze Fasulye (şeker ayşe)
1 Adet İri Soğan (150 gr.)
2 Adet Orta Boy Domates (250 gr.)
8 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Çay Kaşığı Tepeli Toz Şeker
1.5 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Su kullanmadan, susuz zeytinyağlı taze fasulye yemeğimi; 1 kilo şeker ayşe fasulyesiyle yaptım. Tarifimde belirttiğim gibi, malzemeleri tamamen çiğden kullandım. Yani; yemekte kullandığım malzemeleri kavurmadım. Soğanı yemeklik doğradım, domatesi rendeledim ve doğradığım şeker ayşe, toz şeker ve tuz ile hepsini bir arada harmanladım. Ardından tencereye yaydım ve üzerine zeytinyağı gezdirdim. Tencereyi tam olarak ısıttıktan sonra, ocağı iyicene kıstım ve kısık ateşte yemeği bir saatte pişirdim. Yemeğin lezzeti konusunda methiyeler düzmeye gerek yok, tarifimi deneyin derim.

Tarifin devamı ›Top