Blog Archives

patatesli omlet

patatesli omlet 400x267 patatesli omlet
Malzemeler:
1 Adet İri Patates (300 gr.)
2 Adet Yumurta
1 Çay Kaşığı Tereyağı
1 Çay Kaşığı Silme Karabiber
1 Çay Kaşığı Tuz
Kızartma Yağı

Ön Söz:
Yumurtalı patatesli omlet tarifim, 15 dakika içerisinde hazırlanır ve sofraya konur. Yapılması gereken, ihtiyaç ölçüsünde malzemeleri tedarik etmek ve uygulamaya geçmektir. Patatesli omlet yapımı için malzeme ve baharat çeşiti sınırlaması yoktur. Damak tadınıza uyan, her çeşit malzemeyi kullanarak patatesli omlet yapabilirsiniz.

Önemli olan; patatesli omlet yaparken malzemelerin yapışmaması için, teflon kaplamalı tava kullanmaktır. Afiyet olsun.

Tarifin devamı ›yumurtalı gözleme

yumurtalı gözleme pişmiş yumurtalı gözleme
Malzemeler:
5 Adet Yumurta (iç için)
Yeteri Kadar Tuz (iç için)
Yeter Miktarda Un (iç için)

Hamur Malzemesi:
300 gr. Un (3 su bardağı)
200 gr. Ilık Su (1 su bardağı)
6 gr. Tuz (1 tatlı kaşığı)

Ön Söz:
Yumurtalı gözleme nasıl yapılır? Yumurtalı gözleme isteğe bağlı olarak, mayalı veya mayasız hamurla yapılır. Özellikle yaz aylarında fazla miktarda yumurtalı gözleme yapılacaksa, hamurun mayasız olması tercih edilir. Bilirsiniz, mayalı hamur sıcak yaz günlerinde sorun çıkarır. Az miktarda yapılacak yumurtalı gözleme için, dilediğiniz hamur çeşitini kullanabilirsiniz.

Tarifimde mayasız yoğurduğum hamurdan, 100 gr. ağırlığında hamur bezeleri ile 5 tane gözleme yaptım. Ocak üzerinde pişirme sacı üzerinde pişirdim. Yumurtalı gözleme, gözleme çeşitleri arasında bir numaradır. Afiyet olsun.

Tarifin devamı ›pırasa kavurması

yumurtalı pırasa kavurması pırasa kavurması
Malzemeler:
1/2 Kg. Pırasa
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
2 Adet Yumurta
1 Adet Soğan
1 Adet Domates
1 Diş Sarımsak
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Pırasa kavurması sade veya yumurtalı olarak, arzuya göre; tencerede, ya da fırında yapılabilir. Pırasa kavurması yapımında isteğe göre, çok az domates salçası veya rendelenmiş domates kullanılabilir. Fırında pırasa kavurması yapımında, kavrulmuş pırasanın üzerine yumurtalı beşamel sos ilave edilebilir. İstenirse yemeği tatlandırmak adına karabiber, pul biber kullanılabilir. Kavrulmuş pırasa sarımsaklı yoğurt ile servis edilebilir.

Kısacası, pırasa kavurması yapmak için seçenek sınırsız. Tarifimde pırasa kavurması yapımında, derin dondurucuda sakladığım 1 kepçe (100 gr.) ölçüsünde rendelenmiş domates kullandım.

Tarifin devamı ›yumurtalı tavuk göğsü

yumurtalı tavuk göğsü 400x267 yumurtalı tavuk göğsü
Malzemeler:
1 Adet Bütün Tavuk Göğsü
1 Adet Limon
2 Diş Sarımsak
3 Adet Yumurta
1 Su Bardağı Un
1 Su Bardağı Ekmek Kırıntısı
1 Tatlı Kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Toz Acı Biber
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Çay Bardağı Ayçiçeği Yağı

Ön Söz:
Yumurtalı tavuk göğsü, tavada veya derin yağ içerisinde kızartılır. Tercihim, teflon tavada az yağ içinde kızartılmasından yanadır ve öyle yapıyorum. Tavayı ocağın büyük gözünde ısıttıktan sonra, üç kaşık sıvı yağ ilave ediyor, üzerine panelediğim (un, yumurta ve ekmek kırıntısı ile kapladığım) tavuk göğsü parçalarını diziyor ve normal ısı ayarında kızartıyorum.

Tarifin devamı ›Top