yoğurt tatlısı


Malzemeler:
1 Su Bardağı Yoğurt
2 Adet Yumurta
1 Su Bardağı Toz Şeker
1 Su Bardağı Un
1 Su Bardağı İrmik
1 Türk Kahve Fincanı Zeytinyağı
1 Paket Kabartma Tozu
1 Paket Vanilya
2 Su Bardağı Su
2 Su Bardağı Toz Şeker
1/2 Limon Suyu
Fırın Tepsisi İç Çapı 26 cm.

Ön Söz:
Ara sıra yapılıp yenilmesi gereken ve sofra ahalisinin tabaklarında arta kalmayacak nefasette bir tatlı, yoğurt tatlısı. Yap yap ye, ne diyeyim denemelisiniz. Teşekkürünüzü duymasamda hissedeceklerim yetişir artar bile.

Ön Hazırlık:
Fırın tepsisinin iç yüzeyi margarinle bir güzel yağlanacak ve üzerine un serpilecek.Yoğurt ve yumurtalar oda sıcaklığında olacak. Tatlının şerbeti, zamanlama bakımından tatlının keki fırına sürüldükten sonra hazırlanacak.

Yoğurt Tatlısı Şerbetinin Hazırlanması:
Tencere içerisine 2 su bardağı toz şeker, 2 su bardağı su konulacak ve karıştırılacak. Şıra kaynamaya başladıktan sonra ocak ısısı en düşük ısı konumuna alınacak ve şıra 5 dakika süre ile kaynatılacak. Süre bitiminde 1/2 limon suyu ilave edilecek ve şıra 1 dakika süre ile tekrar kaynatıldıktan sonra ocak söndürülecek.

Maharetini Göster:
Karıştırma kabı içerisine yumurta, şeker konulacak ve şeker eriyinceye kadar mikserle çırpılacak. Üzerine yoğurt, zeytinyağı ve vanilya ilave edilecek çırpılacak. Ardından ayrı ayrı un ve irmik ilave edilecek çırpılacak. Üzerine kabartma tozu ilave edilecek ve çırpılacak. Karışım, iç yüzeyi tamamen yağlanmış ve unlanmış fırın tepsisine aktarılacak. Ardından tepsi, önceden 180°C dereceye ısıtılmış fırının orta rafına sürülecek ve 30 dakika süre ile pişirilecek. Süre bitiminde tepsi fırından alınacak ve ılık şerbeti verilecek. Sonrası malum.

Not:
Şerbeti ocaktan aldıktan 10 dakika sonra fırından çıkan tatlıya verdim.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop