tulumba tatlısı yapımı


Malzemeler:
1 Su Bardağı Un (120 gr.)
1 Su Bardağı Su (200 gr.)
2 Adet Yumurta (120 gr.)
3 Yemek Kaşığı Ayçiçeği Yağı
Bir Fiske Tuz
2 Su bardağı Kızartma Yağı
400 gr. Toz şeker
400 gr. Su
1 Tatlı Kaşığı Limon Suyu

Ön Söz:
Evde tulumba tatlısı yapımı kolay olmakla birlikte sabır isteyen bir uğraşı. Gerekli malzemeleri bir araya getirdikten sonra, tarfime uyarak tulumba tatlısını yapabilirsiniz. İşinizi aceleye getirmediğiniz sürece, dışı çıtır ve bir o kadar lezzetli tulumba tatlısını yapmak çok kolay. Tulumba tatlısı yapımında en fazla sabır isteyen kısmı, hamurun yağ içinde kızartılmasıdır. Tulumba tatlısı yapımının sırrı da işte burasında saklıdır. Yani, tatlının başından ayrılmıyacaksınız. Tarifime uyun yeter, hadi bakalım kolay gelsin.

Bilgi Notu:
Verdiğim malzemelerin katlarını alarak ihtiyacınız kadar tulumba tatlısı yapabilirsiniz. Yaptığınız tulumba tatlısı çoğu pastanelerin tulumba tatlılarından daha da lezzetli olur.

Şerbetin Hazırlanması:
Tencere içerisine, 400 gr. toz şeker, 400 gr. soğuk su konulacak ve yüksek ısıda kaynatılacak. Şerbet kaynamaya başladıktan sonra 1 tatlı kaşığı limon suyu ilave edilecek. Ocak ısısı en düşük ısı konumunda 15 dakika süre ile kaynatılacak, ocaktan alınacak ve soğutulacak.

Hamurun Hazırlanması:
Tencere içerisine 200 gr. soğuk su, 3 yemek kaşığı ayçiçeği yağı, bir fiske tuz konulacak ve düşük ısıda ısıtılacak. Ardından azar azar un ilave edilecek ve kaşık yardımıyla pürüzsüz hamur yapılacak. Ocak ısısı en düşük konuma getirilecek ve hamur karıştırılarak 5 dakika süre ile pişirilecek. Süre bitiminde hamur ocaktan alınacak ve soğutulacak. Ardından oda sıcaklığında 2 yumurta ilave edilecek ve hamur homojen bir şekilde yoğurulacak.

Hamur Pişirilmiş

Hamur’a Yumurta Kırılmış

Hamur Yoğurulmuş

Tulumba Tatlısı Kızartılıyor

Maharetini Göster:
Hazırlanan hamur, ucuna yıldız uç takılmış krema sıkma torbasına doldurulacak. Kızartma yağı ocağın en büyük gözüne konulacak ve hafif ılıtılacak. Ardından ocak ayarı en düşük ısı konumuna getirilecek. Sıkma torbası ile yağ içine istenilen uzunlukta hamur sıkılacak ve bıçak yardımıyla kesilecek. İşte sabır isteyen taraf burası; hamur (altın rengi) kızarıp takır takır ses çıkarıncaya kadar maşa ile döndürülerek kızartılacak. Ardından kızarmış hamur, soğuk şerbet içerisine atılacak ve en az 5 dakika bekletildikten sonra çıkartılacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop