tombul köfte


Malzemeler:
600 gr. Dana Kıyma
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Soğan
1 Yemek Kaşığı Domates Salçası
2 Orta Boy Domates
2 Orta Boy Patates
2 Dilim Bayat Ekmek
1 Çay kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Pul Biber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Tatlı Kaşığı Tuz
3 Su Bardağı Kaynar Su
4 Yemek Kaşığı Kızartma Yağı
Bir Tutam Maydanoz

Ön Söz:
Tombul köfte, ceviz veya mandalina iriliğinde yapılır. Verdiğim malzemelerin içerisine haşlanmış nohut, bulgur ve pirinç ilave edilirse Iğıdır ilimizin meşhur taş köftesi yapılmış olur. Tarifim fırında tombul köfte yapımıyla ilgilidir. Tombul köfte, önceden 200°C dereceye ısıtılmış fırında 60 dakikada pişer.

Ön Hazırlık:
Soğan soyulacak ve ince olarak yemeklik doğranacak. Bayat ekmek dilimleri ıslatılacak ve sıkılacak. Domates rendelenecek. Patates soyulacak ve elma dilimi doğranacak. Maydanoz ince doğranacak. Kaynar su hazır edilecek.

Tombul Köftenin Hazırlanması:
Yoğurma kabı içerisine kıyma, suyu sıklımış bayat ekmek, soğan, karabiber, pul biber, kimyon, maydanoz, tuz konulacak ve yoğurulacak. Ardından köfte harcından ceviz iriliğinde parçalar kopartılacak ve beze yapılacak.

Patates ve Köftelerin Kızartılması:
Tava içerisine 4 yemek kaşığı zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine sıra ile patates ve köfteler ilave edilecek, hafif pembemsi renk alıncaya kadar kızartılacak.

Sos’un Hazırlanması:
Kase içerisine domates salçası, çok az tuz, 3 su bardağı kaynar su konulacak ve karıştırılacak.

Maharetini Göster:
Borcam tepsi içerisine köfte ve patatesler konulacak. Üzerine rendelenmiş domates ilave edilecek. Ardından köftenin sosu ve 2 yemek kaşığı zeytinyağı gezdirilecek. Tepsi üzeri alüminyum folyo ile kapatılacak ve önceden 200°C ‘ye ısıtılmış fırının orta rafına sürülecek. Tepsi 50 dakika süre ile fırında tutulacak ve süre bitiminde üzerinden folyo alınacak. 10 dakika süre ile tepsi açık olarak pişirilecek ve fırından alınacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop