tavuk kapama


Malzemeler:
2 Adet Tavuk But (900gr.)
1 Su Bardağı Pirinç
3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
2 Su Bardağı Tavuk Suyu
1 Tatlı Kaşığı Tuz
Soğuk Su

Ön Söz:
Tavuk kapama ya da tavuk büryan, adını siz koyun. İki tane tavuk butunu bir saat süre ile tencerede haşladım. Aslında butları düdüklüde on dakikada haşlardım, örnek olması açısından tencerede haşladım. Pilavı için bir su bardağı baldo pirinç kullandım. Aslında butların ağırlığı iki su bardağı pirinci taşırdı ama, ben öyle tercih ettim. Tavuk suyu ve et suyu ile yapılan pilavlarda su ölçüsünü, bir bardak pirinç için iki bardak tavuk suyu veya et suyu kullanmak gerekir. Bende öyle yaptım, tavsiye ederim.

Ön Hazırlık:
Butlar yıkanacak ve süzülecek. Pirinç ayıklanacak ve berrak suyu çıkıncaya kadar yıkanacak.

but haşlanıyor

haşlanmış but

Butların Haşlanması:
Tencere içerisine but, üzerini kapatacak miktarda soğuk su ve 1 tatlı kaşığı tuz ilave edilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna alınacak. Butlar 1 saat süre ile haşlanacak ve ocaktan alınacak.

Pilavın Hazırlanması:
Tencere içerisine 3 yemek kaşığı zeytınyağı konulacak, ısıtılacak. Üzerine pirinç ilave edilecek ve düşük ısıda kavrulacak. Üzerine 2 su bardağı tavuk suyu ilave edilecek ve tuzu karar hale getirilecek. Ardından tencere 3 dakika süre ile kaynatılacak ve ocaktan alınacak.

but soslanmış

tavuk kapama pişmiş servise hazır

Maharetini Göster:
Fırın tepsisi içerisine pilav tenceresi aktarılacak ve pirinçler tepsi tabanına yayılacak. Üzerine iki but konulacak. Ardından butların üzerine çok az salça ve sıvı yağı karışımı sürülecek. Fırın tepsisi alüminyum folyo ile kapatılacak. Tepsi önceden 200°C’ye ısıtlmış fırının orta rafına sürülecek, fırın kapağı kapatılacak. 20 dakika süre ile tepsi fırında tutulacak. Süre bitiminde folyo tepsi üzerinden alınacak ve yaklaşık 10 dakika süre ile butlar kızartılacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop