tahin pekmez nasıl karıştırılır


Tahin Pekmez Karışımı Nasıl Karıştırılır, Oranı ve Ölçüsü:
Tahin ve pekmezin belirli oranlarda karıştırılmasıyle,  fazlasıyle beğenilen bir tatlı elde edilir. Bu tatlının elde edilmesinde sabit bir malzeme ölçüsü yoktur. Her aile veya bireyin kendi damak tadına ve göz zevkine göre bir tahin pekmez karışım ölçüsü vardır. Karışım hazırlanırken tahin koyu kıvamda olduğundan, karıştırma kabı içerisine önce tahin konur. Tahini inceltmek için üzerine pekmez ilave edilir. Koyu kıvamda bir tahin pekmez karışımı hazırlamak için, 1 ölçü tahin ve tahinin yarı ölçüsünde pekmez kullanılır. Pekmez ölçüsünü azaltıp çoğaltarak, istenilen renk ve kıvamda tahin pekmez karışımı elde edilir. Bu karışımın üzerine kavurulmuş susam taneleri serpilirse tatlının daha bir güzel olacağını söyleyebilirim.

Tahin:
Susam tohumlarının kabuklarından ayrıldıktan sonra, kendine özgü üretim yöntemleriyle kurutulup ezilmesiyle elde edilen bir gıda maddesidir. B vitamini yönünden zengindir. Tahin, % 60 oranında yağ, % 26 oranında protein, kükürt, triptofan içeren aminoasitler içerir. Tahin, çok yağlı besin maddesi olarak kolay sindirilebilir ve besleyici bir gıda maddesidir. Mutfaklarımızda doğrudan kullanılmaz. Fakat, diğer malzemelerle birlikte katkı malzemesi olarak bir çok yemek, tatlı, salata ve hamur işlerinde kullanılır.

Tahin’in kullanıldığı yerler: Helva, çörek, kurabiye, kek, çeşitli salatalar, çeşitli yemekler, börekler, tatlılar, tarator, humus ve piyazdır.

Pekmez:
Bir çok üründen elde edilir ve üretildiği ürünün ismi ile anılır. Üzüm pekmezi, dut pekmezi, harnup (keçiboynuzu) pekmezi, kayısı ve andız pekmezidir. Her bir ürünün kendine ait pekmez üretim metodu kullanılarak şırası çıkarılır ve işlenerek kendi adı ile anılan pekmezi elde edilir. Her pekmez’in renk, tat, aroması ve besin değeri farklı olmakla birlikte, ortak özellikleri hızla kana karışabilen ve yüksek enerji veren bir gıda maddesidir. Sofralarımızda her bir pekmez çeşiti tüketilmek için doğrudan yerini alır. Mutfaklarımızda ise, çeşitli tatlı, şerbet, muhallebi, kek, kurabiye, un helvası yapımında kullanılır.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop