Blog Archives

yumurtalı puding

yumurtalı puding 1 yumurtalı puding
Malzemeler:
1/2 Litre Soğuk Süt (pastorize süt veya kutu süt, 500 ml.)
2 Yemek Kaşığı Eritilmiş Tereyağı (20 gr.)
2 Tatlı Kaşığı Tepeli Mısır Nişastası (15 gr.)
2 Tatlı Kaşığı Tepeli Kakao (15 gr.)
4 Yemek Kaşığı Tepeli Toz Şeker (100 gr.)
1 Adet Yumurta

Ön Söz:
Ev yapımı kakaolu yumurtalı puding tarifim enfes, mutlaka denemelisiniz. Malzemelerin katlarını alarak, dilediğiniz miktarlarda yumurtalı puding yapabilirsiniz. Mutfağınızda hassas teraziniz varsa eğer; malzeme miktarlarını terazi ile ölçün derim. 20 gr. tereyağını eritirseniz, iki yemek kaşığı dolusu erimiş tereyağınız olur. Yani; bir yemek kaşığı dolusu tereyağı, 10 gr. ağırlıktadır. Terazisi olmayanlar için, malzeme ölçülerini tatlı kaşığı ve yemek kaşığı olarak verdim.

Malzemeleri tatlı kaşığı veya yemek kaşığına doldururken, tepeli olarak doldurmayı ihmal etmeyin. Afiyet olsun.

Tarifin devamı ›limonlu krema tatlısı

limonlu krema tatlısı 400x267 limonlu krema tatlısı
Malzemeler:
1 Kutu Krema (200 ml.)
2 Yemek Kaşığı Tepeleme Pudra şekeri
1 Yemek Kaşığı Limon Suyu

Ön Söz:
Limonlu krema tatlısı tarifimin limon kreması, limonlu krema, limonlu pasta kreması ve limonlu krema ile uzaktan yakından bir ilgisi yoktur. Limonlu krema tatlısı; michelin yıldızlı restoranlarda yapılan, ahudu, böğürtlen, çilek ve şeftali parçacıklarıyle servis edilen bir tatlıdır. Limonlu krema tatlısı, yapımı en kolay olan ve bir o kadar da lezzetli sütlü tatlı çeşitidir. Tatlı yapımında pudra şekeri yerine toz şeker kullanabilirsiniz.

Bu tatlıyı çeşitli ölçülerde ve farklı firmaların malzemelerini kullanarak yaptım. En başarılı bulduğum malzemeler ise; Pınar sütün kreması ve dr. oetker’in vanilyalı pudra şekeri olduğunu söyleyebilirim. Elinizde bulunan her çeşit malzemelerle, bu tatlıyı damak zevkinize uygun hazırlayabilirsiniz.

Tarifim bir kase ölçüsünde ve tek kişiliktir. Malzemelerin katlarını alarak, ihtiyacınız kadar limonlu krema tatlısı yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Tarifin devamı ›karamelli sütlaç

karamelli sütlaç 400x267 karamelli sütlaç
Malzemeler:
6 Su Bardağı Günlük Süt (1200 ml.)
1 Çay Bardağı Süt (karamelize için)
1 Türk Kahve Fincanı Pirinç
1 Su Bardağı Su (pirinç haşlama için)
1 Türk Kahve Fincanı Mısır Nişastası (25 gr.)
1 Türk Kahve Fincanı Su (nişasta için)
1 Su Bardağı Toz Şeker

Ön Söz:
Karamelli sütlaç yanık kokulu sütlaçtan başka bir şey değildir. Yanık kokulu yoğurt yemesini ve yanık kokulu süt içmesini sevenler, bu tarife bayılacak. Karamelli sütlaç tarifimi kendim için yazdım; bu yüzden sütlaçı sulu kıvamda yaptım. Yani; sütlaçı sıvılaştırmak adına, sütlaçı yaparken 1 su bardağı süt fazladan ilave ettim. Karamelli sütlaç yapımını bir tesadüfle keşfettim ve ardından, evde her sütlaç yapımında hep bu tarifimi kullandım. Karamelli sütlaç adını verdiğim bu tarifimi, sütlaç severlerle paylaşyorum. Afiyet olsun.

Tarifin devamı ›kremalı kadayıf tatlısı

kremalı kadayıf tatlısı 400x267 kremalı kadayıf tatlısı
Malzemeler:
250 gr. Çiğ Tel Kadayıf
100 gr. Tuzsuz Tereyağı
2 Su Bardağı Toz Şeker (340 gr.)
1 Kutu Çiğ Krema (200 ml.)
1 Su Bardağı Süt (200 ml.)
1 Yemek Kaşığı Zeytinyağı (tepsiye yaymak için)
1 Su Bardağı İri kıyım Ceviz İçi
24 – 26 cm. Fırın Tepsisi

Ön Söz:
Daha önce, buradaki karamelli kadayıf tatlı tarifini yayınlamıştım. Bu tarifim de benzer bir tarif ve yapımı gayet kolay. Kremalı kadayıf tatlısı, klasik kadayf tatlılarına sadece görüntü olarak benzer. Tat, lezzet bakımından diğer kadayıf tatlılarından farklıdır. Derin dondurucuda streç veya buzdolabı torbasına konularak aylarca saklanır, çıkarılıp ısıtıldığında (mikrodalga veya fırında) ilk günkü gibi, kıtırlığını ve lezzetini korur.

Kadayıf, fırında düşük ısı ile kızartıldığından tereyağı doğal tat, lezzet ve aromasından bir şey kaybetmez. Kadayıfı yerken çıtırlığı yanında mis gibi tereyağı kokusunu alırsınız. Sözün özü, bu tarifimi denemelisiniz derim.

Tarifin devamı ›Top