Blog Archives

evde künefe yapımı

evde künefe yapımı evde künefe yapımı
Malzemeler:
150 gr. Kadayıf
40 gr. Tuzsuz Tereyağı
100 gr. Künefe Peyniri veya Dil Peyniri
1.5 Su Bardağı Toz Şeker (200 gr.)
1 Su Bardağı Su (200 ml.)
1 Çay Kaşığı Limon Suyu
2 Adet Künefe Tabağı (iç çapı 19 cm.) 3 kişilik

Ön Söz:
Evde künefe yapımı ayrı bir yöntem değildir. Künefe nasıl yapılırsa, aynı yol izlenerek evde künefe yapılır. Teflon veya alüminyum tava ve tepsiler evde künefe yapımına uygun kaplardır. Tarifimde künefeyi 3 kişilik standart alüminyum künefe tabağı kullanarak yaptım. Malzeme miktarkarını kendi damak zevkime göre ayarladım. Künefeyi ocak üzerinde kızartmaya tabağın kenarlarından başlayın ve tabağı sürekli döndürün.

Künefe peyniri yerine tuzsuz dil peyniri kullanabilirsiniz, afiyet olsun.

Tarifin devamı ›erzincan kesme kadayıf

erzincan kesme kadayıfı 400x267 erzincan kesme kadayıf
Malzemeler:
2 Su Bardağı Un (200 ml.)
1 Çay Bardağı Süt (100 ml.)
1 Adet Yumurta ( 55-60 gr.)
Bir Fiske Tuz

Ön Söz:
Erzincan kesme kadayıfı nasıl yapılır? Erzincan kesme kadayıfı un, süt, yumurta ve çok az tuz kullanılarak yoğurulan hamurla yapılır. Hamur yoğurulur, beze yapılır, dinlendirilir ve çok ince yufka açılır. Açılan yufka ısınmış yufka pişirme sacı üzerinde nemi alındıktan sonra, katlanarak çok ince kesilir. Kesilmiş parçalar elle harmanlanır, katları açılır ve arzu edildiği gibi kadayıf tatlısı yapılır. Verdiğim malzemelerle 400 gram civarında Erzincan kesme kadayıfı yapılır. Malzemelerin katlarını alarak ihtiyacınız kadar kesme kadayıf yapabilirsiniz. Yaptığınız kadayıfı aynen diğer kadayıflar gibi dilediğiniz şekilde kızartır ve şerbetlersiniz. Afiyet olsun.

Tarifin devamı ›teflon tavada kadayıf

teflon tavada kadayıf 400x267 teflon tavada kadayıf
Malzemeler:
200 gr. Çiğ Tel Kadayıf
80 gr.Tuzsuz Tereyağı
50 gr. Ceviz İçi
Teflon Tava (24 cm.)
1 Su Bardağı Toz Şeker (200 ml.)
1 Su Bardağı Su (200 ml.)
1 Çay Kaşığı Limon Suyu

Ön Söz:
Teflon tavada ceviz içli kadayıf tatlısı favori tatlılarımdan biridir. Sebebi ise, malzeme ölçülerinin tam olarak tutuyor olmasıdır. Bu yüzden; ocak üstü teflon tavada kadayıf tatlısı yaptığımda tek seferde biter gider, bereketsizdir. Bilirsiniz, 80 gram tereyağını ocak üstünde ılıtırsanız; erimiş tereyağını yemek kaşığı ile ölçtüğünüzde 8 yemek kaşığı dolusu tereyağı olduğunu görürsünüz. Bütün sıvı yağların bir kaşığı 10 gr. gelir. İşte erittiğiniz tereyağından iki kaşığını (yani, 20 gramını) teflon tava tabanının yağlanmasında kullanacaksınız, unutmayın. Afiyet olsun.

Tarifin devamı ›muz tatlısı

muz tatlısı 400x267 muz tatlısı
Malzemeler:
2 Adet Muz
2 Yemek Kaşığı Toz Şeker (40 gr.)
1 Yemek Kaşığı Eritilmiş Tereyağı (10 gr.)
1 Yemek Kaşığı Krema (10 gr.)
Çikolata Sosu (istenirse)
3 Top Dondurma
Fındıklı Krokan
Krem Şanti

Ön Söz:
Karamelli muz tatlısı veya banana tatlısı muz karamelize edilerek yapılır. Karamelize yapımında kahverengi (esmer) şeker veya beyaz toz şeker kullanılabilir. Şeker karamelize edilirken tereyağına ilaveten hazır krema kullanılırsa çok iyi sonuç alınır. Muzlar bütün olarak karamelize edilebileceği gibi; halka doğranarak veya tarifimdekine benzer yarımşar karamelize yapılabilir. Muz parçalarını tavada döndürürken çift çatal kullanmanız işinizi kolaylaştırır. Çelik tava yerine teflon tava kullanmanız da kolaylık sağlar.

Ön Hazırlık:
Muz, iki başından kesilecek ve kabuklu olarak uzunlamasına iki eşit parçaya bölünecek. Ardından muz kabukları soyulacak. Fındıklı krokan, buradaki tarife göre hazırlanacak. Krem şanti ve dondurma hazır edilecek.

Tarifin devamı ›Top