Kategoriler
Şerbetli Tatlı Tarifleri

kabak tatlısı ölçüsü


Tencerede ve fırında Kabak Tatlısı ölçüsü Nasıl Ayarlanır?
Malzemeleri:
1300 gr. Dilimlenmiş Kestane Kabağı
650 gr. Toz Şeker
4 Adet Karanfil

Ön Söz:
Kabak tatlısının yapımında kullanılan toz şeker ölçüsü, tencere içine konulan dilimlenmiş kabak miktarının yarısıdır. Kabağın tencerede (kısık ateşte) pişme süresi 1 saattir. Bu yönteme uyularak yapılan kabak tatlısı yapılır ve yenir. Kabak tatlısı lezzetini bir üst seviyelere taşımak için, tencerede pişmiş kabak tatlısının fırınlanması gerekir. Pişmiş kabak tatlısı tenceresini kapaksız olarak, 150°C derecedeki fırında 20 dakika tutarsanız sonucunun ne olduğunu görebilirsiniz. Afiyet olsun.

Kategoriler
Şerbetli Tatlı Tarifleri

pekmezli un helvası


Pekmezli Un Helvası Tarifi, Nasıl Yapılır?
Malzemeleri:
1 Su Bardağı Kavrulmuş Un (200 ml.)
1 Çay Bardağı Üzüm Pekmezi (100 ml.)
30 gr. Tereyağı
Streç Film

Ön Söz:
Pekmezli un helvası tarifim tereyağı, pekmez ve kavrulmuş un ile yapılır. Helvanın yapımı basit olmasına rağmen, pekmezli un helvaları arasında baş yapıt. Sebebi ise, un ağır ateşte yakılmadan kavrularak aromasının çıkarılmasıdır. Pekmezli un helvası yapımında bir ölçü pekmez için, iki ölçü kavrulmuş un kullanılır. Helvanın orijinal şekli, İzmir köftesi görünümündedir. Un, pekmez karıştırıldıktan sonra, avuç içinde şekil verilir. Biz bu görünümü streç kullanarak dilim yaptık. Afiyet olsun.

Kategoriler
Pastane Tarifleri Şerbetli Tatlı Tarifleri

elmalı tart tatin


Elmalı Kolay Tarte Tatin Tarifi, Nasıl Yapılır?
Malzemeler:
2 Adet Elma
25 gr. Tereyağı
4 Yemek Kaşığı Toz Şeker (80 gr.) 1 çay bardağı 85 gr.
1 Çay Kaşığı Silme Tarçın
1 Çay Kaşı Silme Toz Zencefil
4 Parça Tereyağlı Milföy Yaprağı
2.0×30 cm. Metal Kap

Ön Söz:
Fransız tatlısı tarte tatin, müthiş bir lezzet. Bu tatlı ekşi elma ile yapılıyor. Tarifimde tatlı elma kullandım. Elma dilimleri şekerle pişip, fırında suyunu saldıktan sonra mayhoş bir tat alıyor. Tatlının tadına tat katmak için; miktarı damak zevkinize kalmış, tarçın ve zencefil kullanabilirsiniz. Tarte tatin yapmak için usta olmanız gerekmez. Tarifimdeki malzemeleri tedarik edin, yapın ve sonucu merak etmeyin. Tatlınız mutlaka mükemmel olacaktır. Afiyet olsun.

Kategoriler
Şerbetli Tatlı Tarifleri

karpuz kabuğu tatlısı


Kolay Karpuz Kabuğu Tatlısı Tarifi Evde Nasıl Yapılır?
Malzemeleri:
600 gr. Soyulmuş ve Dilimlenmiş Karpuz Kabuğu
4 Su Bardağı Toz Şeker
4 Su Bardağı Su
1 Paket Vanilya
1/2 Limon Suyu
1.5 Litre Soğuk Su
1 Çay Bardağı Toz Kireç

Ön Söz:
Karpuz kabuğu tatlısı veya karpuz reçeli, kalın kabuklu karpuzların kabukları kullanılarak yapılır. Karpuz kabuğunun yeşil dış kısmı soyulur ve kırmızı iç kısmı tamamen boşaltıldıktan sonra, geriye kalan beyaz kısmı kullanılır. Karpuz kabuğu istenilen irilikte dilimlenir ve kireçli suya yatırılır. Dilimlerin kireçli su içerisinde bekleme süresi, karpuz kabuğu dilimlerinin iriliğine göre değişebilir. Karpuz kabuğu tatlısı veya karpuz kabuğu reçeli istenilen çıtırlıkta olabilmesi için; kabuklar kireç kaymağında 2 ila 12 saat arasında bekletilir. Resimde görünen karpuz kabuğu dilimleri kireçli su içerisinde 4 saat bekletilmiştir.