şekerpare nasıl yapılır


Malzemeler:
2.5 Su Bardağı Un
125 gr. Margarin
1 Çay Bardağı İrmik
1 Çay Bardağı Pudra Şekeri
1 Çay Kaşığı Kabartma Tozu
1 Çay Kaşığı Yoğurt
1/2 Paket Vanilya
1 Adet Yumurta (hamur için)
1 Adet yumurta Sarısı (üzeri için)

Şerbet Malzemesi:
3 Su Bardağı Toz Şeker
2.5 Su Bardağı Su
1 Yemek Kaşığı Limon Suyu
Metal Fırın Tepsi 28×36 cm.

Ön Hazırlık:
1/2 paket margarin ve yumurta oda sıcaklığında uzun bir süre bekletilecek. Tatlının şerbeti, şekerpare tepsisi fırına sürüldükten sonra hazırlanacak.

Bilgi Notu:
Şekerpare fırından çıktıktan sonra, ardından şerbet sıcak olarak verilecek.

Şerbetin Hazırlanması:
Tencere içerisine 3 su bardağı toz şeker, 2.5 su bardağı soğuk su konulacak ve yüksek ısıda kaynatılacak. Şerbet kaynamaya başladıktan sonra 1 yemek kaşığı limon suyu ilave edilecek. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna alınacak. Şerbet 10 dakika süre ile kaynatılacak ve ocaktan alınacak.

Hamur yoğurulmuş

Şekil verilmiş, tepsiye dizilmiş

Kurabiyeler pişmiş ve sıcak şerbeti verilmiş


Maharetini Göster:
Yoğurma kabı içerisine elenmiş un, irmik, pudra şekeri, kabartma tozu, vanilya konulacak ve karıştırılacak. Üzerine oda sıcaklığında yumuşamış margarin ilave edilecek ve malzemelerle yoğurulacak. Ardından yumurta ve yoğurt ilave edilecek, malzemeler bir güzel yoğurulacak. Hamur top yapılacak ve dolapta 15 dakika dinlendirilecek. Süre bitiminde hamur rulo yapılacak ve 16 eşit parçaya bölünecek. Parçalar beze yapılacak, yassıltılacak ve aralıklı tepsi içerisine dizilecek. Üzerine yumurta sarısı sürülecek ve çatal ile çizilecek. Önceden 175°C dereceye ısıtılmış fırının orta rafına sürülecek. 25 dakika süre bitimi tepsi fırından alınacak ve sıcak şerbet verilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop