soğanlı yumurtalı peynirli pide


Mayalı Hamurdan Soğanlı Yumurtalı Maydanozlu Peynirli Pide Tarifi, Nasıl Yapılır ve Hamur Malzemesi:
6 Su Bardağı Un
1 Su Bardağı Süt
1 Su Bardağı Ilık Su
1/2 Parça Yaş Maya
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Tatlı Kaşığı Toz Şeker
3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı

İç Malzemesi:
300 gr. Mihalıç veya Örgü Peyniri
1 Adet Soğan (iri boy)
2 Adet Yumurta
3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1/2 Demet Maydanoz

Ön Hazırlık:
Kase içerisine 1 paket 42 gr. yaş maya 2 eşit parçaya bölünecek, 1 parçası kase içerisine ufalanarak konulacak. Üzerine, 1 tatlı kaşığı toz şeker ve 1 su bardağı ılık su konulacak, karıştırılacak. Kase, 10 dakika dinlendirilecek.

Hamurun Hazırlanması:
Yoğurma kabı içerisine 6 su bardağı un konulacak ve ortası açılacak. Açılan yere, 1 tatlı kaşığı tuz, kase içerisindeki yaş maya karışımı, 3 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 su bardağı süt ilave edilecek, ele yapışmayan pürüzsüz bir hamur yoğurulacak. Hamur tek beze yapılacak, üzeri kapatılacak iki katına çıkıncaya kadar bekletilecek. Hamur iki katına çıktıktan sonra, tekrar yoğurulacak tek beze yapılacak ve 15 dakika dinlendirilecek.

İç Harçın Hazırlanması:
Bu pide için, sadece yağlı salamura peynir kullanılır. Mihalıç veya örgü peynirleri pide için uygundur. Kendim peynir olarak mihalıç peyniri kullandım. Diğer peynirlerle yapılan pidelerin hiç bir özelliği yoktur ve eziyetine de değmez. Salamura peynirin tuzunu almak için, peynir 3-4 mm. incelikte doğranacak. Bir kap içerisine alınacak ve üzerini kapatacak miktarda soğuk su ilave edilecek ve bekletilecek. Bekleyen peynir yumuşayacak ve bir miktar tuz kaybedecek. Peynir elle bir güzel sıkılacak, suyu giderilecek. Soğan ve maydanoz blendırdan geçirilecek veya çok ince kıyılacak. Yoğurma kabı içerisine peynir, yumurta, zeytinyağı, soğan, maydanoz katılacak ve bir güzel karıştırılacak.

Maharetini Göster:
Hamur bezesi, mutfak tezgahına alınacak. Beze, rulo yapılacak. Rulo, 8 eşit parçaya bölünecek. Her bir parça beze yapılacak ve unlanarak bekletilecek. Bezeler fırın tepsisinin büyüklüğüne uygun şekilde oval olarak, uzunlamasına açılacak ve 3 yemek kaşığı iç harç konulacak. Resimde görünen şekilde hamur iki uçlarından başlamak üzere aralıklı birleştirilecek. Üzerine mısır unu veya kepek serpilmiş fırın tepsisine dizilecek. Üzerlerine fırça veya fısfıs ile su sürülecek. Önceden 200°C dereceye ısıtılmış fırının orta rafına konulacak. Saat’a bakılacak not edilecek. 20 dakika süre bitiminde pide tepsisi fırından alınacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop