patlıcan kebabı


Malzemeler:
300 gr. Dana Kuşbaşı Et
3 Adet Patlıcan
2 Adet Domates
1 Adet Soğan
3 Adet Sivri Biber
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Çay Bardağı Su (kebap için)
3 Su Bardağı Kaynar Su (et için)
1 Tatlı Kaşığı Tuz
Baharat Torbası
Kızartma Yağı

Ön Söz:
Patlıcan kebabı hazırlandıktan sonra ocak üzerinde tencerede, tepsi veya toprak güveç içerisinde fırında pişirilir. Et olarak kuzu, ya da dana eti parça veya kuşbaşı olarak kullanılır. Dana eti ile hazırlanan patlıcan kebabının tadına doyum olmaz. Ne var ki, dana eti bütün yemeklerde olduğu gibi biraz geç pişer. İnsanlar yıl içerisinde bir kez olsun, tarifimdeki patlıcan kebabını tatmalıdırlar derim.

Ön Hazırlık:
Domateslerin kabukları soyulacak, kuşbaşı veya elma dilimi doğranacak. Soğan yemeklik doğranacak. Sivri biberler iri doğranacak ve kızartma yağı içerisinde hafif kızartılacak. Baharat torbası buradan tarifine uygun olarak hazırlanacak. 3 su bardağı kaynar su hazır edilecek.

Etin Hazırlanması:
Tencere içerisine 2 yemek kaşığı zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine kuşbaşı et ilave edilecek ve etin saldığı su buhar olup uçuncaya kadar kavrulacak. Ardından soğan ilave edilecek ve düşük ısıda kavrulacak. Tencerenin orta yerinden yer açılacak, salça ilave edilecek ve kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Üzerine 3 su bardağı kaynar su ve baharat torbası konulacak, ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra tencerenin kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak ve not edilecek. 90 dakika bitiminde et patlıcan kebap yapmaya hazır. Baharat torbası çıkarılıp atılacak ve etin tuz’u karar hale getirilecek.

Patlıcanların Hazırlanması:
Patlıcanlar soyulacak ve büyüklüğüne göre iri kuşbaşı, ya da halka doğranacak. Doğranmış patlıcanlar 1 yemek kaşığı tuz ve yeterli miktarda soğuk su bulunan bir kap içerisinde 30 dakika dinlendirilecek. Ardından süzülecek ve sıkılarak bir kap içerisine alınacak. Kızartma yağı içerisinde kızartılacak.

Maharetini Göster:
Tencere içerisindeki pişmiş kuşbaşı etin üzerine kızartılmış patlıcanlar dizilecek. Ardından domatesler yayılacak ve aralarına sivri biberler konulacak. Üzerine 1 tatlı kaşığı tuz, 1 tatlı kaşığı kekik serpiştirilecek ve 1 çay bardağı kaynar su ilave edilecek. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra tencerenin kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak ve not edilecek. 15 dakika süre bitiminde patlıcan kebap servise hazır. Sonrası malum.

Not:
Bu tarif üç kişiliktir.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop